Prezydent podkreślił, że zakończenie budowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy to wielkie wydarzenie dla miasta i całego województwa kujawsko-pomorskiego.
- Collegium Medicum jest z całą pewnością dumą Bydgoszczy i dumą uniwersytetu (im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), bo ma świetną kadrę - studenci osiągają świetne wyniki. Chciałem z całego serca pogratulować i kadrze naukowej, panom rektorom, wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu - powiedział Duda.

Jego zdaniem nowa placówka robi ogromne wrażenie.
- To jest - chyba mogę to świadomie powiedzieć - absolutnie światowy poziom - ocenił. Przypomniał, że w bydgoskim szpitalu przeprowadza się między innymi przeszczepy wątroby i autotransfuzje krwi. - To są bardzo dobre wiadomości dla Bydgoszczy, dla wszystkich, którzy tutaj mieszkają, każdy z nas jest potencjalnym pacjentem, więc to jest bardzo dobra informacja, że poziom ochrony zdrowia tutaj tak znacząco się podniósł - zaznaczył Duda.

Duda gratulował i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej realizacji budowy szpitala. Przyznał jednocześnie, że jest wiele niedostatków w polskim systemie ochrony zdrowia.
- Wszyscy wiedzą, że one są. Niech Bydgoszcz będzie takim przykładem, że się da, jeżeli jest zaangażowanie, wysiłek i determinacja - powiedział. - Pan profesor Aleksander Araszkiewicz powiedział do mnie przed chwilą, kiedy oglądaliśmy oddział, który prowadzi, że ma takie poczucie, że przeniósł się z kurnika do pałacu. Oby, proszę państwa, stało się tak w naszym kraju, że cała ochrona zdrowia przeniesie się z tych kurników, gdzie jeszcze pewnie w wielu miejscach jest, do pałaców, w tym szerokim tego słowa, znaczeniu nie tylko pod względem infrastrukturalnym, kadrowym - dodał Duda.

Czytaj: Bydgoszcz: powstał nowoczesny oddział ratunkowy >>>

Jego zdaniem w Polsce potrzeba więcej lekarzy i pielęgniarek.
- To wymaga zmian systemowych, żeby była większa zachęta do pracy w tych zawodach w Polsce; podkreślam - w Polsce, bo kształcimy, ale wyjeżdżają, bo mają gdzie indziej, poza granicami znacznie lepsze warunki - zaznaczył prezydent.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy funkcjonuje w strukturze Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nowo wybudowany kompleks budynków składa się z czterech połączonych ze sobą segmentów, z których dwa mają po trzy kondygnacje i dwa - po dwie kondygnacje. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 10 tys. m kw. W kompleksie znajdują się sale z 236 łóżkami dla pacjentów.

Obiekty będą służyć pacjentom trzech klinik psychiatrii i geriatrii oraz dermatologii, chorób przenoszonych drogą płciową i immunodermatologii, a także zakładowi medycyny paliatywnej. (pap)