Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) wydaje rocznie na usługi tłumaczy 23 mln funtów. Aby zmniejszyć tę kwotę, placówki służby zdrowia zamierzają zatrudniać większą liczbę pielęgniarek z krajów Europy Wschodniej, w tym przede wszystkim z Polski.

Zainteresowanie rekrutacją polskich pielęgniarek potwierdziło Stowarzyszenie Szpitali Hrabstwa Lincolnshire (United Lincolnshire Hospitals Trust-ULHT), które zarządza trzema szpitalami w hrabstwie Lincolnshire i świadczy usługi medyczne dla wielu innych placówek w tym regionie.

Czytaj: Wielka Brytania: opozycja proponuje nowe podatki na służbę zdrowia >>>

- Jesteśmy zainteresowani takim krokiem, choć póki co nie ma konkretnych planów prowadzenia rekrutacji w Polsce - powiedziała przedstawicielka biura komunikacji ULHT. Podobne deklaracje składają także przedstawiciele szpitala w Kings Lynn w sąsiednim hrabstwie Norfolk.

W listopadzie 2014 rekrutację w Polsce prowadził trust zrzeszający szpitale przy Uniwersytecie Cambridge (Cambridge University Hospitals-CUH). Jak poinformowano w CUH proces rekrutacji cały czas trwa i jest zbyt wcześnie, by mówić o efektach.

Czytaj: Pielęgniarki obawiają się nowych przepisów >>>

Przedstawicielka ULHT potwierdziła, że w szpitalach zarządzanych przez stowarzyszenie zatrudnieni są obecnie zarówno polscy lekarze jak i pielęgniarki, ale nie była w stanie określić ich dokładnej liczby.
- Jesteśmy zadowoleni z ich profesjonalizmu i bierzemy pod uwagę zatrudnianie kolejnych lekarzy i pielęgniarek nie tylko z Polski, ale także z innych krajów Europy Wschodnie - potwierdza.

O rosnącym zainteresowaniu brytyjskich szpitali zatrudnianiem polskich pielęgniarek w celu redukcji kosztów związanych z koniecznością zatrudniania tłumaczy informował „Mail on Sunday”.

Według gazety, ULHT ma obecnie do zagospodarowania 36 etatów dla pielęgniarek i zamierza na początku przyszłego roku przeprowadzić rekrutację w Polsce. Rozmówczyni z ULHT nie potwierdza jednak tych informacji. Nieoficjalnie jednak mówi się, że w ULHT znajomość języka polskiego jest brana pod uwagę przy rekrutacji pielęgniarek, mieszkających już na terenie Wielkiej Brytanii. 

Choć ULHT nie podaje oficjalnie liczby pacjentów pochodzących z Europy Wschodniej to z danych, na które powołuje się „Mail on Sunday” wynika, że koszty jakie ponosi na usługi tłumaczy wzrosły z 45 tys. funtów rocznie w 2010 roku do 57 tys. funtów w roku 2012. Oprócz kosztów związanych z koniecznością zatrudniania tłumaczy, problemy językowe prowadzą do wydłużania się czasu konsultacji medycznych, a co za tym idzie wydłużanie okresu oczekiwania pacjentów na przyjęcie przez lekarza.

Hrabstwo Lincolnshire ma jeden z największych w Wielkiej Brytanii odsetków imigrantów z Europy Wschodniej. W liczącym 64 tys. mieszkańców Bostonie, gdzie mieści się jeden ze szpitali ULHT, około jedną dziesiątą stanowią imigranci z nowych krajów członkowskich UE.

Brytyjskie szpitale rekrutując pielęgniarki z zagranicy korzystając z usług wyspecjalizowanych biur pośrednictwa pracy. W jednym z takich biur, CPL Healthcare, zainteresowanie brytyjskich placówek służby zdrowia rekrutacją pracowników w Polsce jest duże, ale utrzymuje się na w miarę stałym poziomie.

- Nie widzimy w ostatnim czasie znaczącego wzrostu, który mógłby być spowodowany wzrostem liczby polskich imigrantów. Nie wydaje mi się też, żeby głównym argumentem za poszukiwaniem polskich pielęgniarek była chęć zaoszczędzenia na kosztach tłumaczeń. Taki argument w rekrutacjach, które prowadzimy nigdy się nie pojawił - powiedziała osoba odpowiadająca za rekrutację polskich pielęgniarek dla brytyjskich szpitali. - Brytyjscy pracodawcy już dawno przekonali się do kwalifikacji polskich pielęgniarek, a największą barierą jest cały czas niewystarczająca znajomość języka ze strony potencjalnych pracowników.

Według oficjalnych danych Brytyjskiej Izby Pielęgniarek i Położnych (Nursing and Midwifery Council) w brytyjskiej służbie zdrowia zatrudnionych jest obecnie blisko 2,5 tysiąca polskich pielęgniarek. W ciągu ostatniego roku w izbie zarejestrowało się 210 pielęgniarek z Polski. (pap)