"Wiem, że pielęgniarstwo nie jest dla Was wyłącznie zawodem. Potwierdzacie to każdego dnia, pochylając się nad pacjentem. Wybór tej drogi jest właściwy ludziom świadomym czekających ich zadań i odpowiedzialności. Dziś, także jako lekarz, chcę Wam za ten wybór serdecznie podziękować" - napisał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w liście do tej grupy zawodowej.

Arłukowicz życzył pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym, by zawsze towarzyszyło im przekonanie, że pełnią służbę dla zdrowia człowieka. "Życzę, by ta myśl dyktowała Wam codzienne decyzje i stawała się źródłem poczucia sensu Waszej misji" - dodał.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie na stronie internetowej poinformowało, że tegoroczny dzień obchodzony jest pod hasłem „Niwelowanie różnic: od nauki do praktyki”. "Praktyka oparta na wynikach badań naukowych jest cechą charakterystyczną profesjonalnego pielęgniarstwa. Badania naukowe w pielęgniarstwie, tak jakościowe jak i ilościowe, decydują o jakości i efektywności opieki zdrowotnej i są konieczne dla rozwoju wiedzy specjalistycznej, oceny aktualnych praktyk i usług pielęgniarskich, rozwoju edukacji, praktyki zawodowej, kolejnych badań a także zarządzania" - podkreśliło PTP.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk na stronie internetowej Rady złożyła życzenia satysfakcji z osiągnięć zawodowych, ludzkiej życzliwości, zdrowia oraz sił do dalszej pracy, uznania pacjentów i docenienia przez przełożonych. "Mam nadzieję, że nasze zawodowe zaangażowanie, oparte na fundamentalnych wartościach, wpłynie na rozwój pielęgniarstwa, jakość opieki pielęgniarskiej i satysfakcję z dobrze realizowanej roli zawodowej na rzecz drugiego człowieka" - napisała.

W Polsce pracuje około 200 tys. pielęgniarek i położnych.(PAP)

bpi/ abr/