Modernizacją objęto latarnie należące Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy. Kontrakt zrealizowała spółka Energa Oświetlenie Spot, a zastosowany został system sterowania firmy Apanet Green System z Wrocławia.

"Działająca już instalacja powoduje o ponad 65 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej, co stanowi bardzo dużą oszczędność dla budżetu miasta. Lampy sodowe zostały wymienione na lampy ledowe. Instalacja jest sterowana i monitorowana zdalnie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Apanet Green System Andrzej Lis.

Wysokie oszczędności energii po wprowadzeniu inteligentnego systemu potwierdził rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

System pozwala na uruchomienie oświetlenie w zależności od warunków atmosferycznych oraz dostosowanie mocy światła w zależności od natężenia ruchu samochodów.

"System monitoruje pracę lamp w sposób ciągły. Nie ma potrzeby żeby służby techniczne jeździły nocą i sprawdzały czy lampy świecą. Serwisant wie, co się dzieje z lampą czy świeci i z jaką mocą. Praktyka podobnych, dłużej działających sieci na przykład w Paryżu pokazuje, że oszczędności kosztów obsługi serwisowej wynoszą około 30 proc." - podkreślił Lis.
ZDMiKP w Bydgoszczy jest właścicielem 12 tys. latarni, z czego 7,3 tys. zostało włączone do inteligentnego systemu oświetlania, a pozostałe nadal wyposażone są w lampy sodowe. Większość lamp w mieście należy do Enei, są to też lampy ledowe.
Inwestycja kosztowała 20 mln zł, z czego 45 proc. wyniosło dofinansowanie z programu Sowa, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach programu Sowa samorządy mogły uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia. PAP)