Platforma - mająca w Radzie Miasta Krakowa 24 mandaty - była dotąd w opozycji wobec prezydenta Majchrowskiego. W obliczu trudnej sytuacji finansowej miasta i konieczności reform, podjęto rozmowy o współpracy.

"Negocjacje miały wyłącznie merytoryczny charakter. Przede wszystkim chcieliśmy ustalić zakres działań najistotniejszych dla miasta, które muszą być wspólnie podejmowane"- powiedział w środę dziennikarzom Majchrowski.

Według niego np. przygotowana przez radną PO Martę Patenę propozycja zmian w sieci krakowskich szkół wychodzi naprzeciw temu, co proponowały już wcześniej władze miasta i być może uda się wypracować wspólny projekt w tej sprawie.

"Rozmowy były bardzo spokojne" - ocenił Majchrowski. Dodał, że teraz ruch jest po stronie PO, bo to statutowe organy partii muszą zaakceptować projekt porozumienia.

Przewodniczący klubu radnych PO Grzegorz Stawowy potwierdził, że projekt porozumienia jest już gotowy. "Jeśli zostanie ono zatwierdzone przez zarząd krakowskiej PO i klub radnych, to porozumienie będzie podpisane" - powiedział PAP.

Podpisanie dokumentu może nastąpić najwcześniej pod koniec października. Żadna ze stron nie chce zdradzić szczegółów porozumienia. "Dotyczy ono głównie inwestycji strategicznych i nowych projektów, które miałyby być w Krakowie realizowane" - mówił Stawowy.

PO zależy m.in. na tym, by w mieście powstało metro, na dofinansowaniu budżetu dzielnic i na stworzeniu strefy gospodarczej w Nowej Hucie.

"Projekt porozumienia dotyczy także ratowania finansów miasta. Zakładamy, że propozycje dotyczące opłat lokalnych będą konsultowane między stronami i będą miały większą szansę przejścia przez procedurę w Radzie Miasta" - powiedział Stawowy. Dodał, że sprawy personalne, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą "elementem uzgodnień dwustronnych".

"To nie jest tak, że zostały zamknięte na amen i nie będzie żadnych rozmów o personaliach. To temat otwarty. Jeżeli będzie potrzeba, wrócimy do niego i będziemy szukać dobrych rozwiązań" - mówił szef klubu radnych PO.

Rozmowy z prezydentem Krakowa, w których ze strony PO uczestniczyli szef małopolskiej PO poseł Ireneusz Raś, szef krakowskiej PO Bogusław Kośmider i przewodniczący klubu radnych PO Grzegorz Stawowy trwały z przerwami od lipca. (PAP)

wos/ eaw/ jbr/