Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej starosta rzeszowski Józef Jodłowski, teren został kompleksowo przygotowany dla inwestorów. „Jest tam wszystko, co jest potrzebne, aby wejść i wybudować fabrykę. Każda działka przeznaczona pod inwestycję posiada pełne uzbrojenie w infrastrukturę techniczną. Wybudowaliśmy m.in. gazociągi, sieć kanalizacji deszczowej (ponad 9 km) i zbiornik retencyjny. Oświetlenie uliczne jest w technologii LED, są też ścieżki rowerowe” - wymienił.

Park Naukowo - Technologiczny Rzeszów – Dworzysko, tak oficjalnie nazywa się ten teren, którego właścicielem jest starostwo rzeszowskie, to według Jodłowskiego największy i najatrakcyjniejszy kompleksowo uzbrojony teren inwestycyjny w granicach administracyjnych Rzeszowa, jak i całego Podkarpacia.

„W pobliżu strefy jest lotnisko w Jasionce, niedaleko przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy - Polska – Ukraina” - dodał starosta.

Obecnie trwa dzielenie terenu na działki o różnej wielkości, ma ich być w sumie 100. W styczniu 2015 r. ma rozpocząć się ich sprzedaż. Jak zaznaczył na konferencji pełnomocnik starosty rzeszowskiego ds. strefy Dworzysko Waldemar Pijar, osiem firm już zarezerwowało działki. „Nie mogę zdradzić ich nazw, ani powiedzieć, z jakich są branż. Zdradzę jedynie, że dwa podmioty to zagraniczne koncerny, pozostałych sześć to lokalne firmy. Jedynym kryterium, jakie będziemy stawiać inwestorom to innowacyjność” - zaznaczył.

Oprócz uzbrojonych już 60 ha, w przyszłym roku przygotowanych zostanie pod inwestycje kolejnych 25 ha. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. farma fotowoltaiczna na powierzchni 2 ha.

Pijar zaznaczył, że złożony został już wniosek o włączenie całego tego obszaru - prawie 85 ha - w skład mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. "Liczymy, że na przełomie września i października zapadnie decyzja o włączeniu Dworzyska do SSE” - dodał.

Według planów na całym obszarze 85 ha powstanie od 3 do 5 tys. miejsc pracy.

Cały budżet projektu „Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko” to 78 mln zł, z tej kwoty ponad 53,2 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Cała strefa Dworzysko ma powierzchnię ok. 450 ha. Położona jest na terenie Rzeszowa (180 ha) i gmin ościennych. Właścicielami terenów są m.in. samorząd Rzeszowa, starostwo rzeszowskie oraz gminy. (PAP)