Zmodernizowany budynek jest mniejszy od poprzednika - posiada 556 m kw. powierzchni. Dzięki temu poprawiła się jego funkcjonalność i obniżyły koszty utrzymania. W ramach zrealizowanych prac zmieniono układ przestrzenny obiektu, odnowiono elewację i wnętrze budynku oraz wymieniono drzwi i okna. Modernizacja objęła również wymianę wszystkich instalacji oraz uporządkowanie terenu wokół dworca. Został on w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wewnątrz budynku - zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków - przywrócono pierwotny wygląd mozaiki zdobiącej poczekalnię. Dla podróżnych dostępny jest krótkoterminowy parking przesiadkowy. Wkrótce na dworcu pojawi się lokal gastronomiczny oraz kiosk.

Inwestycja kosztowała 4,5 mln zł netto i została sfinansowana ze środków własnych spółki oraz budżetu państwa. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Kartel SA.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Jak podaje PKP SA każdego dnia na stacji Kraków Płaszów odnotowywanych jest 320 przyjazdów i odjazdów pociągów pasażerskich i towarowych. Dworzec w Krakowie Płaszowie został uruchomiony w 1884 r. Budynek, w którym byli dotąd obsługiwani podróżni, wybudowano w latach 60. XX w.

"Zmodernizowany Kraków Płaszów to druga na terenie aglomeracji i siódma w Małopolsce inwestycja zrealizowana w ciągu ostatnich 3 lat" - poinformował Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA.

Pod koniec przyszłego roku kolej planuje otwarcie dworca w Wieliczce. Trwający tam od kilku miesięcy remont przedłuży się, bowiem wykonawca odkrył wewnątrz budynku zabytkowe elementy, które zostaną zabezpieczone i wyeksponowane.

W kolejnych latach PKP zamierza przeprowadzić modernizacje obiektów w Miechowie, Muszynie, Oświęcimiu i Zakopanem. (PAP)