Według wyliczeń urzędników magistratu, olsztynianie zgłosili 123 propozycje dotyczące przedsięwzięć osiedlowych i 43 tzw. inwestycji zintegrowanych (dotyczących kilku osiedli). Najwięcej wniosków pochodzi z osiedla nad Jeziorem Długim, os. Kętrzyńskiego i Wojska Polskiego. Propozycje można było zgłaszać przez ostatnie półtora miesiąca, a nabór zakończył się w niedzielę.

W ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego do podziału jest ponad 3,7 mln zł. Po raz pierwszy zrezygnowano z wyboru jednego ogólnomiejskiego projektu. Zamiast tego wybrane zostaną cztery projekty zintegrowane, na realizację których przewidziano po 300 tys. zł. Własne przedsięwzięcia mogą też wybrać mieszkańcy każdego z 23 osiedli; zarezerwowano na nie po 110 tys. zł.

Jak poinformowała dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska, zgłoszone przez mieszkańców wnioski zostaną teraz poddane weryfikacji. "Trzeba sprawdzić, czy proponowane zadania mieszczą się w zakresie działań gminy i czy mogą być realizowane na gminnym gruncie. Poza tym każdy wniosek musi być podpisany przez dziesięć osób i mieścić się w limitach finansowych" - wyjaśniła.

Sprawdzanie wniosków i przyjmowanie ew. odwołań potrwa do 11 lipca. Dzień później ratusz ogłosi listę projektów inwestycyjnych, kulturalnych czy sportowych, na które można głosować. Głosowanie ma potrwać do 18 września, a wyniki zostaną ogłoszone na koniec tego miesiąca. Zwycięskie inwestycje będą zrealizowane w 2017 r.

Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym odbędzie się w Olsztynie po raz czwarty. W zeszłym roku zagłosowało 14 tys. osób; z czego 70 proc. przez internet. Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyła Łynostrada, czyli budowa promenady spacerowo-rowerowej wzdłuż rzeki Łyny.

Wybrane wówczas projekty osiedlowe to głównie inwestycje w infrastrukturę - budowa chodników, zagospodarowanie podwórek, rozbudowa parkingów i instalacja monitoringu, ale także siłownie plenerowe czy zorganizowanie Rap Festiwalu w śródmieściu. (PAP)