W ramach tej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 649 projektów, ale 380 zostało wycofanych przez samych autorów projektów, a 517 nie przeszło procesu weryfikacji.

Głos może oddać każdy mieszkaniec Warszawy, głosować można tylko w jednej dzielnicy. Niektóre dzielnice podzielone są na obszary - należy wybrać tylko jeden obszar dzielnicy. Jednak spośród dzielnic podzielonych na obszary, niektóre mają dodatkowo poziom ogólnodzielnicowy - w takim przypadku można zagłosować na obu poziomach: i na projekty w obszarach lokalnych, i na projekty ogólnodzielnicowe.

Głos można oddać na dowolną liczbę projektów, jednak łączny koszt realizacji wszystkich wybranych projektów nie może być większy niż kwota dostępna w wybranym obszarze i na poziomie ogólnodzielnicowym. W przeciwnym wypadku głos zostanie policzony jako nieważny. Można więc zagłosować na wiele tanich projektów lub tylko na kilka droższych.

Głosować można przez internet na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy lub w wyznaczonym punkcie do głosowania na papierowej karcie. W tej edycji nastąpiła zmiana: papierową kartę do głosowania można oddać tylko osobiście w wyznaczonym punkcie, pokazując dowód tożsamości.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest w III edycji budżetu ponad 58 mln zł.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, już w połowie listopada ub. roku. Do drugie, jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie było preselekcji; oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przeszły weryfikację, trafiły pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 tys. 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty. (PAP)