Hrojsman powiedział dziennikarzom po spotkaniu z polską delegacją kierowaną przez szefa kancelarii prezydenta Jacka Michałowskiego, że od wtorku wspólnie z grupą polskich ekspertów z posłem PO Marcinem Święcickim na czele rozpoczęte zostaną prace "zmierzające do opracowania reformy samorządów".

"W ciągu miesiąca od jutra chcemy znowelizować ustawy, które umożliwią przeprowadzenie reformy" - oznajmił ukraiński wicepremier.

Michałowski powiedział dziennikarzom, że polscy eksperci "oddają się do dyspozycji ukraińskiego rządu". "Czas jest kluczowym czynnikiem. Ważne, by reforma była wprowadzona możliwie szybko" - podkreślił szef prezydenckiej kancelarii.

Święcicki zaznaczył, że wicepremier Hrojsman przedstawił polskiej stronie, jak docelowo ma wyglądać samorząd na Ukrainie. "Wydaje się, że jest to dobra koncepcja, jednak najtrudniej jest dokonać zmiany ze starego do nowego systemu" - podkreślił poseł. Jak dodał, w dziesiątkach ustaw trzeba bowiem rozróżnić, który szczebel samorządu za co odpowiada.

Jacek Michałowski spotkał się w poniedziałek w Kijowie z wicepremierem Hrojsmanem, p.o. szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Serhijem Paszyńskim oraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Deszczycą.

Jak tłumaczył szef Kancelarii Prezydenta, Ukraińcy sami wiedzą, jakie reformy mają przeprowadzić, jednak od lat nie było tam woli politycznej, by to zrobić. „Chodzi nam o to, by tę wolę znaleźć i wesprzeć w przekonaniu, że trzeba to zrobić bardzo szybko” - powiedział Michałowski.

Z Kijowa Grzegorz Łakomski (PAP)

gł/ mzk/ ap/ gma/