Ostrawa to miasto leżące przy granicy polsko-czeskiej. "Historia ośmiu wieków istnienia stolicy kraju morawsko-śląskiego jest pełna dynamiki. Z jednej strony wspaniały rozwój industrialny, górnictwo, przemysł hutniczy i siła od tego emanująca, a z drugiej otwartość, wrażliwość na kulturę i sztukę. O tym wszystkim starałem się wspomnieć w tej kompozycji" – podkreślił Tomaszewski, cytowany przez biuro prasowe katowickiego magistratu.

Stronę tytułową kompozycji oprawioną w ramę, wydruk kompletnego zapisu nutowego oraz 6,5-minutowe nagranie utrwalone na płycie CD przekazał przedstawicielom Ostrawy wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. "Jest nam niezmiernie miło, że jako Kreatywne Miasto Muzyki UNESCO możemy się podzielić w tak wyjątkowym momencie historii naszych sąsiadów tym, co mamy najlepsze, czyli muzyką" – powiedział Bojarun.

Jak podano w informacji, władze Ostrawy już planują publiczne prawykonanie utworu przed miejscową publicznością.

Utworu można wysłuchać na kanale miasta Katowice w portalu YouTube.

Paweł Tomaszewski jest pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem, a także wykładowcą w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem.

Artysta zdobył Grand Prix oraz nagrody indywidualne wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, takich jak Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych, Krokus Jazz Festival. W 2009 r. zdobył prestiżową nagrodę Fryderyk w kategorii "Jazzowy Debiut Roku" za płytę "Dedication" z Kwartetem Grzegorza Nagórskiego.

Tomaszewski współpracuje z wybitnymi artystami m.in. z wokalistą jazzowym Wojciechem Myrczkiem. Duet ten ostatnio koncertował w Australii.(PAP)