Adresatami programu są osoby zameldowane w Zielonej Górze, będące rodzicami przynajmniej jednego dziecka w wieku poniżej 18 lat. Posiadacze kart mają m.in. zniżki przy kupowaniu biletów na imprezy kulturalne i sportowe, a także rabaty w sklepach, aptekach, restauracjach i punktach usługowych.

Partnerami programu są miejskie instytucje i prywatne firmy udzielające rabatów posiadaczom karty. Obecnie ich lista ma 94 pozycje i stale się wydłuża. Każdy punkt handlowy czy usługowy, w którym można skorzystać ze zniżek jest oznakowany specjalną naklejką.

Biuro programu mieści się w zielonogórskim ratuszu, a dodatkowe punkty informacyjne w Urzędzie Miejskim i Centrum Rekreacyjno-Sportowym. Wszędzie tam można składać wnioski o wydanie karty. Można je także przesłać za pośrednictwem internetu na stronie: www.zgranarodzina.pl. Karty są wysyłane pocztą, można je także odbierać osobiście.

Dodatkowo, w ramach promocji programu każda zielonogórzanka, która urodzi dziecko w tym roku, dostaje dla niego wyprawkę. Są w niej m.in. pieluchy jednorazowe, kocyk, śliniaki i myjki niemowlęce. W przypadku, kiedy dziecko przyszło na świat poza Zieloną Górą, a którego przynajmniej jeden rodzic jest zameldowany na terenie miasta, także przewidziano wyprawkę. Wystarczy, że rodzic będący mieszkańcem Zielonej Góry zgłosi się do biura programu.

Na obsługę programu "ZGrana Rodzina" zielonogórski samorząd zapisał w budżecie miasta na ten rok 650 tys. zł.

Prezydent Zielonej Góry nie wyklucza, że miasto wprowadzi podobny program dla seniorów. (PAP)