Gmina Zawoja starała się o unijne dofinansowanie na kwotę ponad 3 mln zł. Ostatecznie inwestycję zrealizuje z prywatnym inwestorem, słowacką firmą branży turystycznej Tatry Mountain Resorts (TMR). Firma ta wyraziła chęć kupna akcji Polskich Kolei Linowych.

Jak powiedział PAP rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Piotr Odorczuk, urząd zastosuje się do decyzji sądu i ponownie rozpatrzy wniosek gminy Zawoja. „Wniosek zbada zespół innych osób, niż poprzednio” – powiedział.

Odorczuk zaznaczył, że sąd nie odniósł się i nie badał zasadności oceny projektu, odnosił się do kwestii formalnych. „Sąd nie kwestionował zasadności naszego wyboru” – podkreślił i dodał, że nawet w przypadku pozytywnej oceny projektu Zawoi, zostanie on wpisany na listę rezerwową, na której znajduje się 12 innych projektów.

Satysfakcji z wyroku sądu nie ukrywał wójt gminy Zawoja Tadeusz Chowaniak. „Od początku zarówno ja, jak i Rada Gminy, byliśmy przekonani, że spełniamy wszystkie kryteria” – powiedział Chowaniak.

Według władz gminy, wniosek był przygotowany bardzo dobrze, z należytą starannością i wielkim zaangażowaniem. „Dostarczyliśmy w terminie do urzędu marszałkowskiego wszystkie wymagane przezeń dokumenty, uzupełnienia i wyjaśnienia. Poza tym projekt +Korona ziemi+ świetnie wpisuje się w kierunki przyjęte w ważnych strategicznych dokumentach dla regionu” – podkreślił Chowaniak.

Środki z programu, z którego miał być dofinansowany projekt gminy Zawoja, zostały już przyznane innym beneficjentom, dlatego władze gminy zapowiadają, że złożą wniosek do Sądu Gospodarczego o zwrot utraconych dochodów przez gminę w wysokości 20 procent całej inwestycji. „Roszczenia uwzględnią również poniesione przez nas nakłady na przygotowanie projektu i całego wniosku” – powiedział wójt. Dodał, że rozważa także złożenie zawiadomienia do organów ścigania, ponieważ jego zdaniem negatywna ocena wniosku przez urząd może nosić znamiona przestępstwa gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu gmina Zawoja i słowacka firma Tatry Mountain Resorts podpisały porozumienie o powołaniu spółki, która będzie realizować Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Korona ziemi” w Zawoi. Wspólnicy zainwestują w przedsięwzięcie ok. 7 mln zł. Inwestycja ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Według założeń „Korona Ziemi” ma stać się centrum kultury górskiej, gdzie będzie można poznać dokonania polskich i światowych himalaistów, dowiedzieć się, z jakimi trudnościami spotykają się wspinacze.

W obiekcie znajdą się makiety najwyższych szczytów świata, sala multimedialna i zaplecze gastronomiczno–rozrywkowe. Obok budynku na wolnym powietrzu powstaną ścieżki edukacyjne, park linowy i ścianki wspinaczkowe. Atrakcją ma być też rozsuwana makieta Babiej Góry, dzięki której będzie można wejść do wnętrza góry będącej najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich. Władze Zawoi szacują, że „Koronę ziemi” będzie odwiedzać co najmniej 73 tys. turystów rocznie. 

szb/ mki/ jra/