Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, podpisany został już list intencyjny w sprawie budowy PKA.

„To pierwszy krok w kierunku powstania tej inwestycji. Dokument podpisali samorządowcy z kilkunastu podkarpackich gmin, na terenie których będzie realizowany ten projekt, w tym m.in. prezydent Rzeszowa" – powiedział rzecznik.

Dokument zawiera przede wszystkim zapewnienie o woli współpracy i chęci wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji. Liderem projektu będzie samorząd województwa, a lokalne samorządy partnerami. W projekcie będą też uczestniczyć PKP Polskie Linie Kolejowe.

Leyko zaznaczył, że inwestycja obejmie swym obszarem gminy przez które biegną linie kolejowe od Dębicy do Przeworska oraz od Kolbuszowej po Strzyżów. „Na terenie tych gmin zostaną wybudowane lub przebudowane drogi dojazdowe do dworców i stacji, powstaną też m.in. parkingi w systemie +parkuj i jedź+”- dodał.

W zasięgu kolei znajdzie się ok. 300 tys. mieszkańców Podkarpacia.

W ramach projektu planowanych jest m.in. zakup 12 sztuk nowoczesnego taboru oraz budowa zaplecza technicznego dla pojazdów szynowych. Powstanie także 14 nowych przystanków, a stare przystanki i stacje zostaną wyremontowane. Projekt zakłada również wybudowanie nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki, gdzie znajduje się lotnisko.

Inwestycja została oszacowana na ponad 357 mln złotych. Będzie realizowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)