Inwestycja obejmuje budowę budynku nowego dworca kolejowego, centrum handlowo-rozrywkowego. Wraz z dworcem powstaną drogi dojazdowe, niezbędna infrastruktura techniczna, wielopoziomowy parking połączony przeszklonym łącznikiem z peronami i obszarem Dworca Zachodniego, a w przyszłości także z przystankiem PST. Powierzchnia zabudowy projektowanej inwestycji wynosi ponad 54 tys. mkw.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, wojewoda zatwierdził projekt budowlany złożony w 6 tomach przez inwestora - Polskie Koleje Państwowe.

,,Wniosek z dokumentacją trafił do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 1 lipca. Zgodnie z zapowiedzią wojewody został on rozpatrzony w ekspresowym tempie jednego miesiąca. Budowa dworca kolejowego, to obok rozbudowy poznańskiego Lotniska Ławica, kluczowe inwestycje z uwagi na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Stąd też decyzji wojewody nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - poinformował Stube.

Jak zapowiedział w lipcu Tomasz Lisiecki prezes TriGranit Development Polska - inwestora finansującego budowę, budynek nowego dworca PKP w Poznaniu powstanie przed Euro 2012. Termin oddania- to maj 2012 rok.

Od czerwca na placu budowy trwa wylewanie fundamentów pod budynek dworca. Wylewanie fundamentów na peronach realizowane jest w ramach prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacji peronów.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny - City Center będzie się składało - oprócz dworca PKP o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych - także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych. Zakończenie budowy zaplanowano na drugą połowę 2013 r.

Umowa inwestycyjna między PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości.

TriGranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budował centra handlowe w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 r. Firma jest obecna w 10 krajach Europy, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.