Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes Banku Żywności w Olsztynie Marek Borowski, Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD) ma zostać zmniejszony w 2012 roku do 1/5 dotychczasowego wsparcia w artykułach spożywczych. Jak podkreślił, to skutek decyzji Komisji Europejskiej, która ograniczyła pomoc na 2012 r.


Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zapowiedział, że będzie interweniował w tej sprawie u eurodeputowanych i u komisarza do spraw budżetu Janusza Lewandowskiego. Chce także, by sprawą zmniejszenia programu pomocowego zajął się rząd.


Według Borowskiego decyzja o drastycznym zmniejszeniu pomocy żywnościowej doprowadzi do pogłębienia skali ubóstwa na Warmii i Mazurach. Mimo iż pomoc żywnościowa dla potrzebujących mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego z roku na rok wzrasta, nadal występują tu braki. W tym regionie stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju a niski poziom dochodów ludzi wymusza konieczność niesienia różnorodnej pomocy, w tym pomocy żywnościowej - powiedział Borowski.


W 2010 roku Bank, który jest głównym dystrybutorem pomocy żywnościowej przekazywanej z unijnego programu dostarczania pomocy najuboższym mieszkańcom, przekazał na Warmii i Mazurach 5 tysięcy ton żywności o wartości 15,5 mln zł. Pomoc otrzymały 83 tys. osób. W tym roku Bank przekazał już 5,5 tys. ton żywności 80 tysiącom mieszkańców.


Najbardziej potrzebujący dostają paczki żywnościowe z mąką, kaszą, makaronami, płatkami kukurydzianymi, produktami mlecznymi, zupami i konserwami.


W 2011 r., na realizację Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej Polska otrzymała ok. 75 mln euro, zgodnie z rozporządzeniem KE w 2012 r. będzie to nieco ponad 17 mln euro.


Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie niedożywienia w Polsce. Federacja zrzesza 27 Banków Żywności działających na terenie całego kraju, które udzielają pomocy ponad 3,4 tys. organizacjom i instytucjom społecznym; za ich pośrednictwem trafia ona do blisko miliona potrzebujących. W 2010 r. Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tys. ton artykułów spożywczych pochodzących od producentów, dystrybutorów, z programu PEAD, a także ze zbiórek żywności. Były to głównie podstawowe produkty spożywcze, jak mleko, sery, mąka, makarony, a także napoje, przetwory mleczne. Pomoc trafiła do jadłodajni, ośrodków wsparcia, najuboższych rodzin.