Jak podkreśla Artur Łodygowski z Agencji Point PR, która – we współpracy z miastem Gdańsk, jest głównym organizatorem imprezy, Wodna Fiesta ma przypominać, jak ważnym elementem krajobrazu Gdańska i Pomorza jest woda. „Chcemy, przywrócić rzeki, jeziora i morze mieszkańcom. Przypomnieć gdańszczanom o ich korzeniach, a jednocześnie pokazać, że o wodę należy dbać” - zaznaczył Łodygowski.

W Gdańsku głównym miejscem obchodów Wodnej Fiesty 2016 będzie – położona nad Motławą, w samym centrum miasta, Marina Żabi Kruk. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizuje tutaj w sobotę bezpłatne wycieczki kajakowe, udostępni też rowery wodne, łodzi wiosłowych oraz deski napędzane wiosłem na stojąco.

Równocześnie na terenie mariny odbywać się będą – przygotowane m.in. przez Zarząd Dróg i Zieleni - warsztaty komiksowe i ekologiczne, a także zestaw konkursów, prezentacji i pokazów dla całych rodzin. W niedzielę w Marinie Żabi Kruk zaplanowano występy zespołów teatralnych i muzycznych. Pracownicy Politechniki Gdańskiej zaproponują dzieciom w różnym wieku warsztaty architektoniczne nawiązujące do m.in. do gdańskich zabytków, w tym tych związanych z nadwodnym położeniem miasta. Uzupełnieniem tych warsztatów będą zaproponowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zajęcia, których uczestnicy wykonają prace inspirowane dekoracjami architektonicznymi gdańskich zabytków.

Przez cały weekend na terenie mariny obecni też będą przedstawiciele Fundacji Gdańskiej, którzy zaproponują atrakcje w ramach Programu Edukacji Morskiej. Na miejscu można też będzie wziąć udział w konkursach, w których nagrodą będą zaproszenia na rejsy żaglowcami Baltic Sail 2016, który to zlot odbędzie się w Gdańsku między 30 czerwca a 3 lipca.

W ramach Fiesty w sobotę i niedzielę na terenie Hotelu Galion w gdańskich Górkach Zachodnich na chętnych czekać będą bezpłatne rowery, kajaki, boisko plażowe oraz kije do nordic walking. Z kolei na Stadionie Letnim w Gdańsku Brzeźnie trójmiejscy urzędnicy zmierzą się w turnieju siatkówki plażowej o Puchar Miasta Gdańska. Do Fiesty przyłączą się także gospodarze wielu nadwodnych obiektów na terenie Pomorza, w tym tych wchodzących w skład tzw. Pętli Żuławskiej czyli szlaku wodnego biegnącego przez Żuławy. W 12 przystaniach należących do Pętli można będzie za symboliczną złotówkę wypożyczyć rower, by zwiedzić okolicę, a – po oddaniu pojazdu – skorzystać z przygotowanych na przystaniach grillów.

Pełen opis atrakcji składających się na Fiestę znaleźć można na stronie www.wodnafiesta.pl.

Wodna Fiesta odbędzie się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Narodowego Centrum Żeglarstwa, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Gdańskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)