Burmistrz wyspy Gerasimos Damulakis powiedział, że "to początek walki o odzyskanie naszego rodowego dziedzictwa, które należy również do naszych dzieci". A miejscowy poseł do parlamentu Zampeta Turlu dodał: "rzeźba przedstawiająca Afrodytę to imigrantka i nadszedł czas, by powróciła do Grecji".

Nawet prezydent Grecji Prokopios Pawlopulos przybył na Milos, "by wezwać wszystkich Greków do wysyłania wiadomości w celu poparcia powrotu Wenus z Milo na rodzinną wyspę, co powinno koniecznie nastąpić". Jego zdaniem właściwym miejscem dla słynnej rzeźby jest nie Luwr, ale lokalne muzeum archeologiczne, gdzie obecnie jest wystawiana tylko kopia. Prezydent wyznaczył nawet datę powrotu statui na rok 2020 - w dwóchsetlecie jej odkrycia.

Piękną, choć pozbawioną rąk rzeźbę przedstawiającą częściowo nagą boginię miłości Afrodytę (w mitologii rzymskiej odpowiada jej Wenus) znalazł w 1820 roku na Milos (Milo) pewien rolnik. Rzeźba powstała ok. roku 130-100 przed naszą erą. We Francji znalazła się już we wrześniu 1820 roku za sprawą pewnego francuskiego wojskowego, który był obecny przy odkryciu. Została ofiarowana królowi Ludwikowi XVIII, który z kolei przekazał ją do Luwru.

Pracujący dla francuskiego MSZ adwokat Yves-Bernard Debie, który specjalizuje się w prawnych aspektach handlu sztuką, sceptycznie odniósł się do inicjatywy Greków. "Kiedy tylko dzieła sztuki znajdą się w kolekcjach muzealnych, co czasem ma miejsce od stulecia, stają się niezbywalne" - powiedział.

"Le Figaro" konkluduje, że wobec takiego stanowiska Francji Wenus z Milo nieprędko opuści Luwr. (PAP)