Wiceminister szacuje, że podpisanie umowy na budowę odcinka S11 będzie możliwe już w 2018 r. "Na tę arterię czeka Koszalin i Pomorze Środkowe, ale też ci wszyscy, którzy szczególnie latem zmierzają nad morze. Natężenie ruchu i uciążliwości na rondach na trasie Koszalin - Bobolice są ogromne" - powiedział.

Jak podkreślił, decyzja środowiskowa dotycząca tego odcinka drogi została już dawno podjęta. "Dziś uruchamiamy prace na początkowy projekt techniczny, a także na badania geologiczne i hydrologiczne. Będą też pierwsze przymiarki do ostatecznego projektu, który będzie wykonany" - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że rząd planuje "realizację ciągów drogowych, które są kluczowe dla państwa". "Przez ostatnie lata cały układ komunikacyjny był prowadzony w układzie wschód-zachód. Skazywało to Polskę na bycie krajem tranzytowym. Chcemy ten strategiczny kierunek odwrócić na północ-południe i stąd nasze ostatnie ustalenia" - powiedział.

"W ciągu ostatnich tygodni zapadały decyzje odnośnie realizacji drogi S3 między Szczecinem a Świnoujściem, a także na Dolnym Śląsku Bolków - Lubawka. Dzięki temu zakończymy ciąg między Polską a Republiką Czeską. Autostrada między Piotrkowem a Częstochową to ostatni odcinek A1, który musi być zrealizowany. Prowadzimy też inwestycje na S19, czyli na trasie Via Carpatia i na S61 - Via Baltica łącząc Ostrów Mazowiecka z Budziskiem i granicę Polski z Litwą. Prace prowadzone są również na S7 między Napierkami a Płońskiem, czyli na odcinku blisko 70 km, który będzie dopełniał ciąg komunikacyjny" - wymienił Szmit.

Wiceminister potwierdził, że "prace na S6 między Koszalinem a Szczecinem ruszą w marcu przyszłego roku, zaraz jak skończy się zima". Dodał również, że resort infrastruktury pracuje także nad zachodnią obwodnicą Szczecina i tunelem pod Świną w Świnoujściu.

Podczas konferencji prasowej sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker poinformował, że Koszalin otrzyma dofinansowanie na przebudowę ulic. "Miasto złożyło wniosek na realizację przebudowy ulic Gnieźnieńskiej, Krakusa i Wandy oraz Armii Krajowej do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Kwota całego projektu to ok. 30 mln zł, wniosek opiewał na 24 mln zł i taka kwota zostanie przekazana" - powiedział.

Jerzy Szmit zaznaczył, że uchwalony we wrześniu ubiegłego roku program budowy dróg krajowych opiewał na 198 mld zł. "Limit finansowy, który został przeznaczony w wieloletnim programie finansowym to zaledwie 107 mld zł. Dlatego każda decyzja, którą podejmujemy w ministerstwie infrastruktury, wymaga namysłu i rozwagi, aby środki, które mamy można była jak najlepiej wykorzystać. Ale też, aby mieć czas i móc dokonać stosownych zmian, jeśli chodzi o budownictwo drogowe, ograniczenie jego kosztów czy dokonanie zmian technologicznych" - wyjaśnił. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w obszarze zamówień publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł