Celem uruchomienia ośrodków kształcenia zawodowego ma być przygotowanie do pracy zawodowej wykwalifikowanych pracowników. Sieć ma poprawić wyposażenie szkół i placówek poprzez zakup pomocy dydaktycznych. Każde z centrów będzie współpracować ze szkołami zawodowymi z okolicznych powiatów.

"Według projektu centra mają ze sobą współpracować, ale każde z nich ma się specjalizować w innych branżach. Ponadto, mają one podnieść jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego, dostosowanego do rynku pracy" - powiedział PAP rzecznik prezydenta Poznania Paweł Marciniak.

Koordynatorem projektu ma zostać Poznań, w którym funkcjonuje Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej (PCEUIP), obchodzące w tym roku 50-lecie istnienia.

PCEUIP jest ośrodkiem, który koncentruje się na szkoleniu w branży mechaniczno-mechatronicznej, elektrycznej, elektronicznej oraz automatyki procesów produkcji. Obecnie w poznańskim ośrodku znajduje się 18 laboratoriów i pracowni specjalistycznych oraz trzy sale konferencyjne i 12 sal dydaktycznych.

Pozostałe centra kształcenia zawodowego mają powstać w Pile, Koninie, Lesznie, Kaliszu, Ostrowie Wlkp. i Gnieźnie. Podobny ośrodek kształcenia funkcjonuje już w Pleszewie, ale nie jest on elementem sieci szkolenia, zaproponowanej przez Grobelnego.

"Prezydenci na spotkaniu przyznali, że to ciekawa propozycja, która pozwoli zróżnicować nasz region. Każdy z okręgów potrzebuje innych specjalistów i to też uwzględnia idea zaproponowana przez prezydenta" - zaznaczył Marciniak.

W tym roku miasto chce przygotować wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Projekt wpisuje się w reformę szkolnictwa zawodowego. (PAP)