Składy z nowymi nazwami pojawią się na torach w grudniu wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy. Plebiscyt "Kolej na Powstanie!" przygotował wielkopolski samorząd i Koleje Wielkopolskie. Wzięło w nim udział ponad 3,7 tys. osób.

Uczestnicy mieli do wyboru 21 nazw, przygotowanych we współpracy z historykami. Organizatorzy przedsięwzięcia przypisali poszczególnym pociągom trzy propozycje związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnoszące się do wydarzeń, które w okresie powstania wielkopolskiego rozegrały się w jej okolicach.

Od grudnia z powstańczymi nazwami będą jeździły pociągi relacji: Poznań-Kutno, Poznań-Mogilno, Poznań-Gołańcz, Poznań-Zbąszynek, Poznań-Wolsztyn, Leszno-Zbąszynek oraz Leszno-Ostrów Wielkopolski. Decyzją uczestników plebiscytu, składy te będą się nazywały: „Powstaniec Wielkopolski” „Zdziechowa”, „Rzepicha”, „Odwach”, „Cytadela”, „Sokół” i „Poznańczyk”.

Głosowanie odbywało się przez facebookowy profil "27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie". Swój typ można było wybrać także w trakcie podróży.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)