Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podało, że w obu przypadkach wojewoda Zbigniew Hoffmann wziął pod uwagę sugestie samorządów.

Wojewoda zdecydował się nadać dotychczasowej ulicy 22 Lipca w Jaraczewie nazwę 11 Listopada. Z kolei w Jarocinie ulica Karola Świerczewskiego będzie nosić imię zasłużonego, przedwojennego burmistrza miasta Edmunda Rogalskiego.

"Obie decyzje są podyktowane sugestiami lokalnych samorządów. Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi, gdy deklarowałem chęć, a nawet konieczność współpracy w tej kwestii. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w pozostałych przypadkach współpraca będzie wyglądała podobnie" – powiedział Hoffmann.

Wojewoda wielkopolski w lipcu powołał zespół ds. wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zespół wojewody zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce analizując ponad 29 tys. nazw, z których wątpliwości budzi ok. 100.

Opinie w sprawie konieczności zmiany nazewnictwa ulic w Jaraczewie i Jarocinie wydał łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wskazując, że obie dotychczasowe nazwy wypełniają zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.(PAP)