Jak wyjaśnił prorektor, Warbud złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 819 mln zł. O wyborze przesądziła jednak najwyższa ilość punktów wg kryteriów przyjętych przez zamawiającego (cena oferty brutto - 68 proc.; wartość techniczna 27 proc.; harmonogram realizacji zamówienia – 3 proc.; aspekty środowiskowe – 2 proc.).

"Jeżeli budowa rozpocznie się w roku 2015 to jestem przekonany, że w roku 2017 będziecie państwo przecinać wstęgi kończące samą budowę, bez wyposażenia, a więc o rok wcześniej niż jest planowane" – powiedział obecny na konferencji wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Wskazał, że nowa siedziba szpitala stworzy lepsze warunki dostępu do nowoczesnej medycyny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Nowa siedziba zbudowana zostanie na ponad 15 ha i będzie stanowić dopełnienie akademickiego kampusu medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu.

Na ponad 100 tys. m kw. powierzchni użytkowej znajdą się w niej 24 sale operacyjne i 925 łóżek dla pacjentów. W skład kompleksu szpitalnego wchodzić będą: zespół klinik (niezabiegowych i zabiegowych), zespół operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy, zespół jednodniowej hospitalizacji oraz zaplecze dydaktyczne. Jego budowa, według planów, ma zakończyć się w roku 2019.

Nowy szpital będzie zabezpieczał potrzeby zdrowotne mieszkańców Krakowa, Małopolski i regionu Polski Południowo-Wschodniej, jednocześnie zapewniając wysoki poziom ochrony zdrowia.

Obecni na konferencji przedstawiciele władz województwa i samorządu podkreślali, że sprawa budowy szpitala napotykała szereg trudności i wyrażali zadowolenie, że wchodzi w etap realizacji.

"Dokonaliśmy wspólnie wielu analiz, jakie mają być kliniki, ile łóżek, wstępnie doszliśmy do consensusu i powiem, że nie wyobrażam sobie Krakowa bez nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego. Ktoś mówił o tym szpitalu jako o +Wawelu krakowskiej medycyny+. NFZ jest zainteresowany kupowaniem "jumbo jeta", a nie "Wawelu". Oczywiście będziemy ciężko dyskutować o kontraktach" – powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

Inwestorem nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu jest Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi 1 mln 230 tys. zł. Projekt współfinansowany będzie w wysokości 800 mln zł ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić wsparcie finansowe w wysokości do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na wyposażenie nowej siedziby.

(PAP)