"Inwestycja mogła zostać zrealizowana tylko dzięki zgodnej współpracy samorządu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Umowa użyczenia, którą podpisaliśmy z władzami uczelni, stworzyła szansę na szybkie działanie i diametralną zmianę tego miejsca. Jeszcze kilka miesięcy temu powiedziałbym, że niemożliwe jest oddanie przystani do końca roku do użytku. Pomyliłbym się" - powiedział podczas otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nowy budynek będzie stanowił bazę treningową Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Akademickiego Związku Sportowego UMK.

"Będą z niego korzystać głównie wioślarze, żeglarze, ale i wszystkie osoby, które pływają po Wiśle. W przyszłym roku w naszym mieście zaplanowany jest Festiwal Wisły. Także jego uczestnicy znajdą w przystani miejsce dla siebie. Swoją siedzibę w nowym obiekcie będzie też miało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a część pomieszczeń przeznaczonych zostanie na przychodnię sportową" - dodał Zaleski.

Na parterze umiejscowione są hangary na łodzie, zarówno wioślarskie, jak i żeglarskie. Znajdują się tam również szkutnie, w których sprzęt będzie naprawiany. Turyści będą mogli korzystać z mariny, w której znajdują się m.in. kuchnia i prysznice.

"Jakiś czas temu zdaliśmy sobie sprawę, że sami nie udźwigniemy finansowo remontu niszczejącego zaplecza naszych sportowców. Miasto nie zdecydowało się budować na zgliszczach, ale je usunąć i stworzyć nowoczesny obiekt" - zwrócił uwagę rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Inwestycja otrzymała pięć milionów złotych dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe koszty pokryto z budżetu miasta Torunia.

"Wioślarstwo zasługuje na takie obiekty. Od igrzysk w Sydney, z każdych kolejnych przywozimy medale. W Rio de Janeiro wypełniliśmy wszystkie cele, które sobie postawiliśmy, nawet z nawiązką. Jesteśmy w światowej czołówce. Mam nadzieję, że dzięki tej przystani z Tokio w 2020 roku znów przywieziemy krążki, a wśród medalistów będą też wioślarze z Torunia" - podkreślił prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk.

Sportowcy będą mogli korzystać w nowym budynku m.in. z sal odnowy biologicznej, siłowni, ergometrów wioślarskich oraz sali konferencyjno-szkoleniowej. Projekt został wyróżniony w konkursie Budowniczy Polskiego Sportu w kategorii "Sportowa architektura regionu 2016".

Uroczystość zbiegła się z obchodami 70-lecia istnienia AZS w Toruniu. Z tej okazji wręczono okolicznościowe medale zasłużonym dla organizacji.

"AZS w Toruniu jest klubem znakomitym. Sławi nie tylko UMK, ale całe miasto. Stąd wywodzą się wioślarze, którzy reprezentowali nas na igrzyskach olimpijskich. Trzeba wspierać ich codzienny trud i stwarzać coraz lepsze warunki do treningów. W okresie budowy były one mocno utrudnione, ale teraz przygotowania do startów będą odbywały się w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach" - podsumował prezydent miasta.

Z Torunia pochodzi m.in. wioślarz Łukasz Pawłowski, który na igrzyskach w Pekinie zdobył srebrny medal w czwórce bez sternika wagi lekkiej. (PAP)