Piknik historyczny "Spotkanie z Piłsudskim" jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w Łodzi w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin marszałka oraz Zjazdu Miast Piłsudskiego, który rozpocznie się w Łodzi w piątek.

"Co prawda marszałek Piłsudski urodził się 5 grudnia, ale ze względu na pogodę nie chcieliśmy ryzykować organizacji takiego święta w tym czasie i zdecydowaliśmy, że termin wrześniowy na tego rodzaju piknik plenerowy jest lepszy. Jest on bowiem dedykowany łodzianom, na których obecność w sobotę bardzo liczymy" – powiedział dyrektor Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Mariusz Goss na czwartkowej konferencji poświęconej obchodom.

Z tej okazji w sobotę w godz. 12-17 fragment ul. Piotrkowskiej – od pl. Wolności do ul. Jaracza – ma zmienić się w ulicę z początku XX w. Pojawią się na niej m.in. dorożki, zabytkowe tramwaje i bicykle, bryczki, grupy rekonstrukcyjne, muzycy i animatorzy w strojach z epoki, a także sam marszałek Józef Piłsudski i jego legioniści.

"Przygotowaliśmy szereg atrakcji i wszystkiego po trochu, żeby poczuć klimat czasów Józefa Piłsudskiego. Będą stanowiska wystawiennicze m.in. z przysmakami marszałka i ówczesnymi potrawami oraz scena, na której wystąpią artyści prezentujący repertuar sprzed ponad 100 lat. Zapraszamy też na pokaz mody historycznej" – powiedziała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.

Jak dodała w rozmowie z PAP, na stoisku cukierni z Sulejówka będzie można spróbować słodyczy inspirowanych przepisami żony marszałka. To m.in. "bezy pani marszałkowej" oraz popularne w tamtym okresie suchary cynamonowe. Z kolei Restauracja Polska przygotuje dania z ówczesnej kuchni. Ze sceny będzie można posłuchać repertuaru pieśni patriotycznych w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia i orkiestry MPK Łódź. W jednym z namiotów odtworzony zostanie gabinet sekretarki marszałka Kazimiery Iłłakowiczówny, a Łódzkie Centrum Filmowe zachęca do zrobienia sobie zdjęcia w stroju z epoki.

Zaplanowano także prezentację uzbrojenia z czasów pierwszej wojny światowej, zabawy podwórkowe, rekonstrukcję historyczną ochotniczego zaciągu do Legionów Polskich oraz ich przemarsz ul. Piotrkowską.

Punktem kulminacyjnym sobotniego festynu ma być przejazd marszałka Piłsudskiego bryczką do aresztu w dawnym budynku carskiego więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej), w którym obecnie mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika" - pisma, którego redaktorem był m.in. Piłsudski. Został aresztowany w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie. Według historyków, Piłsudski pojawił się jeszcze raz w Łodzi - w 1921 roku w drodze do Paryża. Spędził tam kilkanaście minut spotykając się na dworcu kolejowym m.in. z władzami miasta.

W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze.

W piątek w Łodzi rozpocznie się Zjazd Miast Piłsudskiego. Jego uczestnikami będą miasta, których Honorowym Obywatelem jest Józef Piłsudski i które szczególnie kultywują jego pamięć. Samorządowcy w piątek wezmą udział w konferencji popularnonaukowej "Dziedzictwo marszałka i jego małe ojczyzny". Podpiszą także deklarację o współpracy w krzewieniu tradycji niepodległościowych, kreowaniu nowych form tożsamości narodowej i lokalnej oraz kształtowaniu postaw obywatelskich.

W sobotę odsłonięty zostanie także Pomnik Legionisty. Monument stanie w łódzkim Parku Legionów i przedstawiać będzie postać młodego chłopaka w wojskowym szynelu i maciejówce.

Piknik oraz Zjazd Miast Piłsudskiego odbędą się w ramach projektu "Łódzkie Drogi do Niepodległości", realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bartłomiej Pawlak (PAP)

bap/ itm/