Organizatorem forum jest samorząd województwa podkarpackiego i Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, forum kierowane jest przede wszystkim do wszystkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji i grup z Podkarpacia.

„W trakcie forum poruszane będą nie tylko kwestie ostatnich zmian ustaw wpływających na działania organizacji, ale także uczestnicy będą wymieniać się informacjami, aby wzmocnić współpracę z samorządem. Na spotkaniu będą również samorządowcy i urzędnicy” - dodał.

Gościem rzeszowskiego forum będzie m.in. pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Wojciech Kaczmarczyk, który przekaże informacje o podejmowanych działaniach rządu wynikających z „Program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”.

Rzecznik zaznaczył, że informacje przekażą również m.in. przedstawiciele organizacji obywatelskich, samorządów, świata nauki i mediów. Odbędzie się kilka dyskusji panelowych, rozmowy będą dotyczyć m.in. edukacji, ochrony zdrowia oraz współpracy z mediami.

Na placu przed budynkiem urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie odbędzie się piknik obywatelski, na którym wystawcy ze spółdzielni socjalnych i Zakładów Aktywności Zawodowej będą sprzedawać rękodzieło, produkty regionalne i wyroby własnej produkcji.

Leyko podkreślił, że organizatorom zależy na wypracowaniu rekomendacji, które będą mogły posłużyć lepszej realizacji wyzwań, jakie stoją przed samorządowcami i liderami organizacji obywatelskich.

„Tego typu spotkania na poziomie wojewódzkim odbywają się niezwykle rzadko na Podkarpaciu, więc jest to niepowtarzalna okazja do poruszenia ważnych kwestii dla dalszego rozwoju województwa i wzmocnienia współpracy mieszkańców z samorządowcami” - powiedział rzecznik. (PAP)