„Aby usprawnić ruch samochodów, na wąskich ulicach wokół niektórych cmentarzy wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. W związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach zakazu ruchu samochodów ciężarowych wyznaczymy objazdy dla tych pojazdów" - tłumaczył miejski inżynier ruchu Łukasz Dondajewski.

Zapowiedział, że będą dodatkowe miejsca parkingowe - na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału jezdni: na Górczynie, Miłostowie, św. Antoniego, ul. Grunwaldzkiej, lub na poboczach ulic: Lutyckiej, Szczawnickiej, i ul. Morasko.

Jak dodał, na ulicach w pobliżu większości miejskich cmentarzy prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h. Służby miejskie zaznaczyły też, że w razie potrzeby zmiany w organizacji ruchu mogą również na bieżąco wprowadzać funkcjonariusze policji.

„Część kierowców przyzwyczaiła się już, żeby nie jeździć na pamięć. Jeżeli w jakimś miejscu będzie ograniczenie do 30km/h, trzeba się do tego stosować. Policjanci, poza tym, że mają zadania z zachowaniem płynności ruchu i bezpieczeństwem pieszych oraz kierowców, mają również zadania respektowania wszystkich zmian organizacji ruchu, które zostaną wprowadzona. Można się więc spodziewać policjantów z radarami, którzy będą sprawdzali czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość” – zaznaczył naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Poznaniu podkom. Przemysław Kusik.

W dniu Wszystkich Świętych zmiany pojawią się także w komunikacji miejskiej i podmiejskiej, która kursować będzie według świątecznego rozkładu jazdy. W środę, linie tramwajowe nr 6 i 15 wydłużone będą do Junikowa, linia nr 7 natomiast, zamiast do Zawad skierowana będzie do Miłostowa. Do Miłostowa przez cały dzień kursować będzie też wydłużona linia nr 13. Z kolei linie nr 1, 6, 7, 8, 13 i 15 kursować będą częściej.

„Uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie tramwajowe - 31, 32 i 33, które połączą odpowiednio: Junikowo z Miłostowem, Piątkowo z Miłostowem oraz Junikowo ze Starołęką. Zwiększona również zostanie częstotliwość kursowania pozostałych tramwajów dojeżdżających do cmentarzy. Na Miłostowo dojeżdżać będą 34 tramwaje w ciągu godziny, a na Junikowo – 42” – zaznaczył kierownik Działu Organizacji Przewozów i Inżynierii Transportu ZTM Tomasz Łapszewicz.

Niektóre ze zmian w organizacji ruchu będą obowiązywały do przyszłego weekendu włącznie. (PAP)