Serwis pracopolia.eu podaje oferty pracy z części województwa pomorskiego, tj. z Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, kartuskiego, gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i tczewskiego. Dostęp do ofert jest bezpłatny i nie wymaga logowania.
Pomysłodawcą utworzenia portalu jest Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Gdańsku. W realizacji projektu uczestniczyły też urzędy pracy działające na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz PUP w Gdyni. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie budowy mobilnego, metropolitalnego rynku pracy.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowało, że serwis, który zaczął działać we wtorek jest pierwszym w kraju metropolitalny serwis pośrednictwa pracy.

PUP w Gdańsku podało, że w chwili uruchomienia serwis dysponuje liczbą ponad tysiąca ofert zatrudnienia. Część z nich pochodzi od pracodawców zgłaszających je bezpośrednio za pośrednictwem portalu; serwis podaje też ogłoszenia będące w dyspozycji powiatowych urzędów pracy z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz z największych agencji zatrudnienia.
„Dzięki tak dużej dywersyfikacji źródeł informacji, udostępniane oferty są różnorodne i pochodzą ze wszystkich sektorów gospodarki” - podkreśla
urząd.

Serwis zawiera też praktyczne informacje dotyczące m.in. tego, jak założyć firmę „krok po kroku”, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Pracopolia oferuje także dostęp do tematycznych artykułów poświęconych problematyce zatrudnienia. Porady doświadczonych ekspertów dotyczą m.in. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, procesu rekrutacyjnego, planowania ścieżki zawodowej oraz prawa pracy.
Każdy z użytkowników portalu ma także dostęp do kalkulatora wynagrodzeń czy wyszukiwarki szkoleń zawodowych. Jest też możliwość precyzyjnego zaplanowania dojazdu do miejsca pracy; moduł pozwala określić zarówno rodzaj transportu jak i planowany czas przejazdu.
Natomiast po zalogowaniu się w serwisie (rejestracja jest bezpłatna i wymaga podania jedynie podstawowych danych) użytkownik otrzymuje dostęp do kreatora CV. Umożliwia on nie tylko przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, ale też możliwość publikacji ich w dostępnej dla pracodawców bazie danych.

Portal udostępnia m.in. informacje statystyczne dotyczące osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Bez dodatkowych opłat dostępne są też okresowe raporty statystyczne poświęcone m.in. średnim wynagrodzeniom na poszczególnych stanowiskach pracy czy najbardziej poszukiwanym zawodom.

Gdański Obszar Metropolitalny to powołane 15 września 2011 roku stowarzyszenie samorządowe mające na celu współpracę i harmonijny rozwój całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska. Obecnie, w ramach GOM działa 49 samorządów, obejmujących łącznie obszar zamieszkały przez 1,28 mln mieszkańców. (PAP)