Osoba niesłysząca po przyjściu do urzędu łączy się drogą elektroniczną z tłumaczem języka migowego, który jest wyposażony w słuchawki z mikrofonem i w języku migowym informuje go, jaką sprawę chciałaby załatwić. Tłumacz przekazuję tę informację głosowo do urzędnika, który ma słuchawki. Pracownik urzędu następnie przekazuje tłumaczowi, jak powinna postąpić osoba niesłysząca, która przyszła do urzędu.

Obecnie usługa jest dostępna w 35 urzędach w Warszawie, w tym we wszystkich Wydziałach Obsługi Mieszkańców - ich lista jest zamieszczona m.in. na stronie internetowej ratusza. Jednocześnie usługa daje możliwość kontaktu z urzędem bez potrzeby wychodzenia z domu. Za pośrednictwem strony internetowej http://warszawa19115.pl/ osoba niesłysząca może połączyć się z tłumaczem, który w jej imieniu łączy się z konsultantem miejskiego centrum kontaktu.

Do tej pory - jak informuje ratusz - osoby niesłyszące lub słabosłyszące musiały zgłosić potrzebę skorzystania z pomocy tłumacza na co najmniej trzy dni przed terminem wizyty w urzędzie.

"Nigdy nie jest za dużo działań, które dotyczą ułatwienia życia ludziom z niepełnosprawnością. Podejmujemy różne działania, tym razem jest to bezpłatna usługa tłumacza on-line, która powinna ułatwić osobom niesłyszącym dotarcie do świadczonych przez miasto usług" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w środę na konferencji prasowej w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy Żoliborz.

Dodała, że aplikacja, która umożliwia kontakt z urzędem i tłumaczem, jest udostępniona w 35 lokalizacjach, ale ma nadzieję, że pojawi się w większej liczbie placówek.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że stolica zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla europejskich miast Mayors Challenge, realizowanym przez organizację Bloomberg Philanthropies. "Warszawa wygrała ponad cztery miliony złotych w konkursie, który organizowany był przez Bloomberg Philanthropies za projekt +Virtualna Warszawa+" - powiedziała prezydent stolicy.

Projekt "Virtualna Warszawa" ułatwi osobom z wadami wzroku oraz turystom poruszanie się po mieście. System ma działać w oparciu o technologię GPS oraz sieć punktów lokalizacyjnych (tzw. beaconów). Aby korzystać z nawigacji, użytkownik będzie musiał pobrać na smartfona mobilną aplikację, która wraz z siecią zainstalowanych w różnych miejscach miasta beaconów ułatwi poruszanie się po stolicy.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że system jest już testowany w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. gen. Andersa.

Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa powiedział, że miasto prowadzi szereg inwestycji na rzecz osób niepełnosprawnych i w ciągu roku przeznacza ok. 8 mln zł na finansowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. (PAP)