Jak podkreślił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, gruntowne modernizacje obydwu obiektów pozwolą organizować w nich wydarzenia, które do tej pory były niemożliwe ze względu na ograniczenia techniczne.

Zaznaczył, że tarnowskie kino „Marzenie”, które przez dziesiątki lat swojego istnienia zyskało uznanie, sympatię i przywiązanie widzów będzie miało nowy wygląd, odnowione wnętrza i nowoczesne wyposażenie. Licząca 104 lata placówka jest jednym z najstarszych kin w Polsce i miejscem, w którym odbywają się projekcje festiwalu filmowego - Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Do końca grudnia tego roku budynek zlokalizowany przy ul. Staszica w miejsce dotychczasowej sali kinowej zyska nową salę wielofunkcyjną, która pozwoli na organizowanie tam koncertów, odczytów i konferencji, przedstawień teatralnych oraz projekcji multimedialnych. Kino zyska też klimatyzację, toalety dla osób niepełnosprawnych oraz niezbędne urządzenia sceniczne, m.in. sztankiety, nagłośnienie umożliwiające organizowanie koncertów, zestaw do projekcji 3D oraz system audiodeskrypcji. Wartość wszystkich prac to prawie 1,3 mln zł, z czego ponad 520 tys. zł to unijne środki z RPO.

Przed przyszłorocznymi wakacjami ma przejść modernizację amfiteatr, zlokalizowany nieopodal tarnowskiego rynku. Obiekt zyska nową widownię na 275 stałych miejsc z możliwością rozszerzenia o 116 dodatkowych. Do dyspozycji odwiedzających zostanie oddany pawilon z kawiarnią i toaletami.

Ścieżki zostaną utwardzone, a w sąsiedztwie powstaną zieleńce. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w tablice multimedialne i informacyjne. Podprowadzone łącze światłowodowe pozwoli prowadzić transmisje na żywo z odbywających się w amfiteatrze wydarzeń. Wartość wszystkich prac to prawie 2 mln zł, z czego ponad 680 tys. zł pochodzi z regionalnego programu operacyjnego.

„Małopolska znajduje się w krajowej czołówce pod względem ilości placówek kulturalnych. Każdego roku staramy się wspierać finansowo te obiekty, które tego najbardziej potrzebują” - zaznaczył wicemarszałek województwa Stanisław Sorys. (PAP)