Miasto zamierza wprowadzić „Bon opiekuńczy”, jako kolejny element programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie” - systemu ulg i zniżek wspierających rodzinę.

Rodzice będą mogli wybrać, czy przeznaczą dopłatę do legalnego zatrudnienia niani, pobytu dziecka w żłobku niepublicznym, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

Jak przekonywał w środę wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, nowy pomysł ma na celu wsparcie rodziców, w zapewnieniu dzieciom od 13 do 36 miesiąca życia optymalnej, wybranej przez nich opieki.

"Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza tego rodzaju pomoc. Celem jest wsparcie rodziców w zapewnieniu ich dzieciom najlepszej opieki. To właśnie rodzice wybiorą, która z form opieki będzie dla ich pociech optymalna" - powiedział Soska.

Wiceprezydent nie zaprzecza też, że nowy system pomoże rozładować kolejki oczekujących na miejsce w żłobkach miejskich. Zdajemy sobie sprawę, że w publicznych żłobkach jest za mało miejsc - dodał. Obecnie na miejsce w żłobku czeka w kolejce około 500 maluchów.

Beneficjentami programu będą rodzice posiadający Szczecińską Kartę Rodzinną, mający na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, w tym co najmniej jedno dziecko w wieku od 13 do ukończenia 36 miesiąca życia. Rodzice powinni mieć zatrudnienie, płacić podatki w Szczecinie i zrezygnować z miejsca w publicznym żłobku.

Wśród innych kryteriów jest też dochodowe - wynosi 1922 zł na jednego członka rodziny.

Urzędnicy miejscy podkreślają, że wprowadzenie bonu, obok tworzenia przyjaznego klimatu dla rodzin, oraz budowania poczucia bezpieczeństwa zwiększającego skłonność do posiadania więcej niż jednego dziecka, ma też na celu pomóc rodzicom w ich szybkim powrocie na rynek pracy.

Bon - ich zdaniem - przyczyni się też do wzrostu wpływu z tytułu PIT do budżetu gminy, ograniczenia szarej strefy nielegalnego zatrudniania niań, przysłuży się stworzeniu nowych miejsc pracy.(PAP)

epr/ dym/