Podczas polskiej prezydencji w UE samorząd Stalowej Woli (Podkarpackie) planuje przygotować wystawę obrazów i fresków w stylu art deco Stefana Norblina. Będzie to pierwsza powojenna ekspozycja prac tego artysty.

Zdaniem prezydenta miasta Andrzeja Szlęzaka, będzie to jedno z głównych wydarzeń artystycznych polskiej prezydencji. ,,Chcemy odkurzyć wielkiego, zapomnianego malarza, autora nadzwyczajnych fresków i obrazów w stylu art deco, które znajdują się na ścianach pałacu maharadży w Dżodhpurze w Indiach" - dodał prezydent.

Dla Stalowej Woli twórczość w stylu art deco jest szczególnie ważna, ponieważ w mieście zachowały się jedne z najciekawszych przykładów architektury w tym stylu m.in. hotel ,,Hutnik" i budynek głównej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Szlęzak podkreślił, że maharadża nie zgodził się wypożyczyć obrazów i fresków, które zdobią ściany jego pałacu.

Na ekspozycji będzie można za to zobaczyć m.in. oryginalne prace Norblina z pierwszego, przedwojennego etapu jego różnorodnej twórczości oraz atrakcyjne prezentacje multimedialne ukazujące prace artysty w Indiach. Wystawa wzbogacona zostanie archiwalnymi zdjęciami z życia rodziny Norblinów.

Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy Anna Szlązak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, swoje prace w Indiach Norblin wykonał w niepowtarzalnym stylu, łączącym specyfikę kulturową Indii z europejskim art deco. ,,Jest to przykład idealnego połączenia tzw. +indian style+ ze stylem ówczesnej zachodniej Europy, zachowującego przy tym wyrafinowany smak i szacunek do kultury, w której malowidła powstały" - dodała.

Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. w rodzinie o tradycjach artystycznych. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie; zmarł w USA w 1952 r.Działał w Polsce, Indiach i USA. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne. Po opuszczeniu Polski w 1939 r. i przybyciu do Indii został nadwornym malarzem maharadży Dżodhpuru. W ciągu kilkuletniego pobytu w Indiach Norblin udekorował pałac freskami, których tematem są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Artysta zaprojektował również meble, które do dzisiaj znajdują się w apartamentach pałacu.

W Polsce powojennej nie zorganizowano ani jednej wystawy i nie wydano dotąd żadnego albumu. Pierwsza powojenna ekspozycja prac Norblina zorganizowana zostanie przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Po ekspozycji w tym mieście planowane jest przeniesienie wystawy do Indii, w ramach szczytu Unia Europejska-Indie. (PAP)

huk/ ls/