Sosnowiec zwyciężył w kategorii wspieranie rodzin sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi za program "Świat idealny"; gmina Wisznice - w kategorii wyrównywanie szans edukacyjnych za program "Rozwiń skrzydła", a Darłowo - w kategorii samorząd przyjazny seniorom za kolorową świetlicę emeryta.

Nagrodę specjalną w konkursie, któremu patronuje para prezydencka, otrzymał Stargard Szczeciński za dwa programy "Szkoła, Rodzina, Środowisko" i "Stargard Przyjazny Seniorom".

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił podczas gali, że obecnie wielkim wyzwaniem jest rozwiązanie problemu mieszkaniowego – budowanie dla młodych mieszkań z obniżonym czynszem. "Jest wyzwaniem działanie na rzecz ułatwienia w zakresie mieszkań na wynajem z czynszem do udźwignięcia" - mówił Komorowski. Jak zaznaczył, w tym zakresie samorządy także mają dobre rozwiązania.

Inne dobre propozycje samorządów godne upowszechnienia to - zdaniem prezydenta - karta młodego przedsiębiorcy. Jak podkreślił, bez samorządu nie udałoby się stworzyć "Dobrego Klimatu dla Rodziny". "Bo samorządy najwięcej wiedzą o obywatelach, najwięcej wiedzą o rodzinach i o tym, jak można konsekwentnie i skutecznie pomóc" - powiedział prezydent.

"Staramy się korzystać z dobrych rozwiązań, m.in. tak, by upowszechniać wzorce" - dodał Komorowski. Przykładem - jak podkreślił - jest Karta Dużej Rodziny, która stała się już rozwiązaniem ogólnopolskim. Komorowski dziękował wszystkim, którzy "tworzą dobry klimat wokół spraw rodzinnych w Polsce, szczególnie w samorządach".

Obecna na uroczystości zastępca prezydenta miasta Sosnowca Anna Jedynak podkreśliła, że nagroda to nie uwieńczenie dotychczasowych działań jej miasta dla rodzin, ale "doping i motywacja".

"Wiele jeszcze przed nami. W tym roku chcemy stworzyć m.in. ogród polisensoryczny. Myślimy o dalszym rozwoju mieszkalnictwa i edukacji" - podkreśliła Jedynak.

W trzech edycjach konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny" wzięło udział prawie 400 samorządów, które zgłosiły blisko 800 realizowanych przez nie lokalnych rozwiązań wspierających rodziny. (PAP)

Adrianna Lewandowska,Peter May
 
Stawka większa niż biznes. Strategie rozwoju firm rodzinnych>>>