Prokuratura sprawdzi czy pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przekroczyli uprawnienia i niedopełnili swoich obowiązków sprzedając spółkę firmie Hyperion, z którą – jak informowały jesienią media - związani są m.in. były poseł PO, syn Lwa Rywina i były szef Biura Śledczego SB.

Spółkę firma odkupiła za 2,6 mln zł. Przed sprzedażą MSS otrzymała blisko 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Śledztwo jest na bardzo wczesnym etapie, wiec bliższych szczegółów nie możemy przekazać. Teraz prokurator prowadzący koncentruje się na zbieraniu materiału dowodowego" - powiedział Piotr Kosmaty z krakowskiej prokuratury. "To postępowanie +w sprawie+, nikomu nie postawiono zarzutów. Celem jest wyjaśnienie czy w umowach nie doszło do popełnienia przestępstwa; czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych" - wyjaśnił Kosmaty.

Informację o wszczęciu śledztwa otrzymało biuro posła Zbigniewa Ziobry, który zawiadomił o możliwych nieprawidłowościach.

Na sobotniej konferencji prasowej szef SP wyraził satysfakcję z tego, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie odpowiedziała na złożone przez niego zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach w związku z transakcją. „Zawiadomienie złożyłem pod wpływem doniesień mediów, obywateli i radnych. Uznałem, że nie mogę milczeć, bo mamy informację, że przy wydawaniu miliardów z Unii Europejskiej dochodziło często do dużych nadużyć” – mówił szef partii.

„Chcemy wyjaśnić te okoliczności, aby przyczyniać się do rozwoju Małopolski, aby mieszkańcy mogli z niego korzystać; by Małopolska była atrakcyjna dla dużych inwestorów zagranicznych, żeby przyjeżdżali tutaj i tworzyli nowe miejsca pracy” – powiedział Ziobro.

Jego zdaniem "w Polsce trzeba zrobić porządek z wydawaniem pieniędzy europejskich" i to zadanie będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczej Solidarnej Polski przed eurowyborami.

Marszałek Małopolski Marek Sowa powiedział w sobotę PAP, że spokojnie czeka na rezultat śledztwa i niczego się nie spodziewa. "Jestem przekonany, że proces odbył się zgodnie z prawem i równocześnie był gospodarczo korzystny dla Małopolski" - dodał.

Półtora miesiąca temu na konferencji prasowej marszałek mówił, że "zarząd województwa małopolskiego sprzedał spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa, ponieważ doszedł do wniosku, że nie będzie ona w stanie samodzielnie zrealizować zadania, do którego została powołana, a wcześniejszy przetarg na pozyskanie do niej partnera prywatnego zakończył się niepowodzeniem".

Jak tłumaczył Sowa, MSS została sprzedana firmie Hyperion S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez zarząd województwa. Według niego w trakcie oceny oferty brano pod uwagę, czy spełnia ona wymogi formalne i jest korzystna dla samorządu, nie oceniano natomiast "przynależności lub sympatii partyjnych osób reprezentujących spółkę".

Dodał, że firma otrzymała blisko 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, tak jak 1740 innych beneficjentów tego programu.

"W projekcie MSS udzielone wsparcie unijne stanowi 33 proc. wartości całego projektu, a pozostała część stanowi wkład własny inwestora" - podał marszałek.

Podkreślił, że realizacja projektu jest na bieżąco monitorowana przez departament funduszy unijnych urzędu marszałkowskiego. Zgodnie z przepisami, jeśli nie zostanie on zrealizowany w terminie określonym w umowie, czyli do 30 września 2015 r., firma Hyperion będzie musiała zwrócić dotację z UE. (PAP)