"29 grudnia ub.r. zostało wydane postanowienie o wszczęciu śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków wynikających z treści artykułu 41 ustęp 2 punkt 6 ustawy o samorządzie województwa przez funkcjonariuszy publicznych, polegające na niewłaściwym nadzorze oraz ocenie działalności wojewódzkiej samorządowej jednostki budżetowej Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie w związku z przeprowadzonymi przez tę jednostkę inwestycjami w zakresie gospodarowania wodami na terenie Województwa Zachodniopomorskiego" – powiedziała w środę PAP naczelnik zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej Aldona Lema.

Jak dodała, postanowienie zostało wydane po przeprowadzeniu czynności sprawdzających odnoszących się do zawiadomienia, jakie złożył poseł Krzysztof Zaremba (PiS).

W listopadzie 2017 r. Zaremba poinformował, że jego zawiadomienie dot. zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza, wicemarszałka Jarosława Rzepy oraz pozostałych członków zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Zaremba zarzucił władzom województwa, niedopełnienie przez nich obowiązku nadzoru nad działalnością Zachodniopomorskiego Zarządu. Według niego, miało tam dochodzić do ustawiania przetargów, poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych oraz wyłudzenia dotacji ze środków UE.

Nieprawidłowościami przy przetargach w Zarządzie Melioracji zajmuje się prokuratura. Pod koniec listopada 2017 r. w tzw. „aferze melioracyjnej” zarzuty przedstawiono 46 podejrzanym, wśród których są m.in. pracownicy jednostek terenowych Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i przedsiębiorcy z regionu. Sprawa dotyczy 105 inwestycji na kwotę ponad 600 mln zł.

Początki afery melioracyjnej w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji sięgają czerwca 2014, kiedy ABW zatrzymała 10 osób w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w przetargach. Wśród nich był m.in. dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Tomasz P., który usłyszał m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i utrudnienia 20 przetargów. Zarzuty w tej sprawie usłyszał wtedy także zastępca P. i ośmiu przedsiębiorców z regionu. (PAP)