Wynik naboru regionalnego, do pierwszej edycji programu ogłosiła w czwartek w Kielcach wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba.

Jak wyjaśniała podczas konferencji prasowej, samorządy mogły się starać maksymalnie o 250 tys. zł dofinansowania - 180 tys. zł na utworzenie i 70 tys. zł na wyposażenie dziennych domów dla seniorów. Państwo sfinansuje też do 200 zł miesięcznie, na utrzymanie miejsca dla jednego seniora w każdym z obiektów. „Te obiekty muszą spełniać określane standardy – m.in. oferować dostęp do internetu, odpowiednia kadrę, m.in. psychologów i rehabilitantów” – wyjaśniła Pałka-Koruba.

W ocenie wojewody, program jest odpowiedzią na malejący przyrost naturalny i fakt, że żyjemy coraz dłużej, m.in dzięki lepszej opiece medycznej. „Ten czas powinnyśmy sobie zapełniać tak, by nie był to tylko pobyt w domach opieki społecznej, ale by wiązał się w starszym wieku z dobrą jakość życia i duża aktywnością” – podkreśliła Pałka-Koruba.

Aplikację do programu w woj. świętokrzyskim złożyło pięć samorządów - dofinansowanie otrzymają wszystkie projekty.

Blisko 350 tys. zł ma kosztować Dzienny Dom „Senior-WIGOR” w Starachowicach. Jak powiedział dziennikarzom prezydent miasta, Marek Materek to sami seniorzy, skupieni w lokalnym Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz w działającej przy samorządowej Radzie Seniorów, wspólnie z miejskimi urzędnikami wybrali miejsce na siedzibę placówki.

„Będzie to +Galeria Skałka+, obiekt usytuowany w centralnym punkcie miasta, pomiędzy osiedlami zamieszkiwanymi głównie przez starszych. Znajduje się w nim winda i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Na zewnątrz jest teren, gdzie można rozłożyć stoliki czy parasole. W pobliżu mamy siłownię na wolnym powietrzu. Dom będzie miejscem, gdzie seniorzy będą mogli spędzać wolny czas, integrować się, zjeść posiłek. Zleciliśmy już projekt adaptacji obiektu, a dom ruszy jesienią” – deklarował samorządowiec.

Beneficjentem programu został też powiat opatowski – jedyny powiat w Polsce, który przystąpił do programu. Jak powiedział PAP starosta Bogusław Włodarczyk, także kosztem blisko 350 tys. zł, na potrzeby seniorów, zostaną zaadoptowane pomieszczenia w dawnym budynku szpitala. Tuż obok w przyszłości powstanie ośrodek rehabilitacyjny.

„Chcemy aktywizować osoby powyżej 60 roku życia, by służyły swoim doświadczeniem młodszym, a swoją działalnością przyczyniały się do rozwoju naszych miejscowości. Żałuję, że powiat mógł zgłosić tylko jedne wniosek, bo mamy osiem gmin, a żadna tego nie uczyniła” – mówił Włodarczyk.

Jedną z ambasadorek rządowego programu, jest 76-letnia Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. Kobieta od kilku lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Była też inicjatorką stołecznej Parady Seniorów.

Szmyt grała m.in. w klubach w Berlinie, Budapeszcie i Londynie, często towarzysząc młodym muzykom. Wieczorem poprowadzi zabawę na płycie kieleckiego rynku. „Muzyką zajmuję się od 18 lat, a od pięciu lat jestem osobą publiczną. Łatwiej mi w tej roli inspirować innych i zachęcić ich, by zarzucali stereotyp dawnego seniora i przystosowali się do życia w XXI wieku - by dobrze wykorzystali czas wolny. Zbyt długi wypoczynek, na pewno nam, seniorom nie służy. Trzeba mieć pasję, czymś się zajmować – nie tylko rodzinami i wnukami - ale mieć czas dla siebie” – mówiła.

Zdaniem seniorki, metryka nie musi wyznaczać jakości ludzkiego życia. „Ograniczają nas ludzie - bo boimy się, co oni o nas pomyślą. A to nie ważne. Ważne, co jest dla nas dobre i właściwe” – podkreśliła Szmyt.

Program „Senior-WIGOR”, jest realizowany od kwietnia. Jak podało w czwartek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w 2015 r. wsparcie na utworzenie domów dla seniorów otrzyma 119 samorządów w całej Polsce - w sumie to ponad 25,3 mln zł. Do 2020 r. resort zamierza przeznaczyć na program 370 mln zł.

Program jest adresowany do niepracujących osób powyżej 60 roku życia. W domach dziennego pobytu seniorzy będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin - od poniedziałku do piątku. Będą mieli tam zapewniony ciepły posiłek. W placówkach powinny się znaleźć m. in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń, relaksu, np. biblioteka z dostępem do komputera.

Samorządy muszą zapewnić co najmniej 20 proc. wkładu własnego całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Samorządy, seniorzy lub ich rodziny, będą też pokrywały część kosztów pobytu w placówkach. (PAP)