Jak poinformował w czwartek PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinie sędzia Grzegorz Kasicki, na listach poparcia do wszystkich pięciu okręgów partia nie uzyskała wymaganego poparcia.

Jak dodał, zakwestionowano dziesiątki podpisów pod listami w każdym z okręgów. Stwierdzono też nieprawidłowości polegające na tym, że poparcia miały udzielić TR dwie osoby nieżyjące od kilku miesięcy, a także te, które zmieniły miejsce zamieszkania bądź nie figurują w rejestrze wyborców - powiedział Kasicki.

Dodał, że szczegółowa weryfikacji list TR wykazała, że te same osoby popierające kandydatów do różnych okręgów składały różniące się od siebie podpisy.

Sędzia Kasicki zaznaczył, że z powodu podejrzenia podrobienia niektórych podpisów złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Po informacjach o problemach z listami poparcia z członkostwa w partii zrezygnowała wiceprzewodniczącej regionalnych struktur TR Marta Marska-Błahy.

Szczeciński Twój Ruch wydał oświadczenie, w którym informuje, że podpisy na listach poparcia dla kandydatów zbierali zarówno członkowie partii, jak i sympatycy ugrupowania. "W dobrej wierze, mając zaufanie, przyjmowaliśmy wypełnione listy, które wcześniej rozdawaliśmy na różnych spotkaniach" - czytamy w oświadczeniu. Trwa wewnątrzpartyjne dochodzenie w tej sprawie.

W konsekwencji niezarejestrowania list kandydatów do rady miasta szczeciński Twój Ruch nie może także wystawić kandydata na prezydenta miasta. Prawo zgłaszania kandydatów na najważniejsze stanowisko w gminie ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.(PAP)