"We wtorek transportem wojskowym polecieli do Ghazni burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, starosta giżycki Mirosław Drzażdżewski, zastępca burmistrza Orzysza Ewa Polkowska-Krupa oraz sekretarz gminy Orzysz Monika Łępicka-Gij. Delegacja ma być w bazie Ghazni w środę rano czasu afgańskiego" - powiedział PAP rzecznik prasowy orzyskiego magistratu Dariusz Zacharzewski. Dodał, że dotąd do Afganistanu jeździli przedstawiciele m.in. rządu, wizyta samorządowców z Mazur jest pierwszą tego typu.
Zacharzewski powiedział, że głównym celem wizyty samorządowców jest spotkanie z żołnierzami. "Ale przewidziano też podzielenie się doświadczeniami związanymi z samorządnością polską z gubernatorem Ghazni" - dodał rzecznik orzyskiego urzędu.
Żołnierze z Mazur, zwłaszcza z Giżycka i Orzysza, stanowią trzon X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Za miesiąc rozpoczną się powroty tych żołnierzy do kraju.
Z informacji przekazanych przez Zacharzewskiego wynika, że samorządowcy od dawna przygotowywali się do wyjazdu - pierwotnie mieli jechać z wizytą świąteczną, ale plany pokrzyżował zamach na polski patrol w prowincji Ghazni, w którym zginęło pięciu żołnierzy. Ze względów bezpieczeństwa wizytę samorządowców przełożono o dwa miesiące. (PAP)

 

jwo/ eaw/ mhr/