Podczas konferencji "Doświadczenia, perspektywy, wyzwania współpracy polskich samorządów z chińskimi władzami lokalnymi" eksperci opowiedzą o gospodarczych, politycznych, edukacyjnych, kulturowych, a nawet turystycznych aspektach relacji z Chinami. Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Zdaniem dyrektora departamentu promocji i współpracy zagranicznej łódzkiego UM Macieja Łaskiego, w ostatnich latach rośnie liczba polskich samorządów współpracujących bądź zainteresowanych nawiązaniem współpracy z chińskimi władzami lokalnymi. Do Polski coraz częściej przyjeżdżają delegacje chińskich miast i prowincji.

"Konferencja ma na celu przybliżenie zainteresowanym specyfiki Chin jako partnera we współpracy regionalnej oraz najbardziej perspektywicznych kierunków jej rozwoju. Ma też być miejscem debaty na temat roli samorządów w relacjach z Chinami" - powiedział PAP Łaski.

Łódź i region łódzki od pewnego czasu rozwija współpracę z chińskimi prowincjami - przede wszystkim z Syczuanem i Guangdong. W ub. roku uruchomione zostało bezpośrednie, regularne połączenie kolejowe cargo z Łodzi do zachodniochińskiego Chengdu - stolicy prowincji Syczuan. Tam też od kwietnia działa przedstawicielstwo województwa łódzkiego i Łodzi, które ma pomagać w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego. Chińskie uczelnie przygotowały program stypendialny dla studentów, a także pracowników samorządowych.

Uniwersytet Łódzki finalizuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Syczuańskim. Trwają rozmowy o utworzeniu lektoratu języka polskiego na uczelniach wyższych w Syczuanie oraz centrum badań Europy Środkowej. Kanton (główne miasto prowincji Guangdong) jest zainteresowany współpracą z Łodzią.

"Te działania wynikają z naszego przekonania, że zbliżenie z chińską gospodarką to ogromna szansa dla firm z naszego regionu. Tę szansę już wykorzystują m.in. Hatrans, obsługujący połączenie towarowe z Chengdu i Centrum Handlowe Ptak, które nawiązało współpracę z Grupą Sheng Di. Wkrótce nasi sadownicy będą tam wysyłać swoje jabłka. Szykujemy się na inwestycje kapitału chińskiego w regionie" - mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Jego zdaniem, Chiny otwierają się na świat i trzeba to wykorzystać na tyle szybko, żeby nie zostać w tyle za konkurencją. "Dziś przestają mieć znaczenie bariery kulturowe, różnice systemów politycznych, odległości geograficzne. Nakierowanie na Chiny swoich inwestycyjnych i partnerskich relacji może się okazać wręcz koniecznością" - ocenił Stępień.

W konferencji w Łodzi mają wziąć udział m.in. prof. Kerry Brown – uznany ekspert ds. chińskich, były pracownik służby dyplomatycznej Wielkiej Brytanii, oraz prof. Yang Long – badacz z Nankai University w Tianjinie oraz przedstawiciele ministerstw, samorządowcy, przedsiębiorcy i akademicy.

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie też "Przewodnik po współpracy z chińskimi władzami lokalnymi", opracowany przez Zakład Azji Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wydawnictwo ma dostarczyć wiedzy teoretycznej i praktycznych porad ułatwiających nawiązywanie kontaktów z chińskimi partnerami.

Organizatorem konferencji jest Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego, a projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)