Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej uczestniczyły poniedziałek w otwarciu Miejskiego Żłobka Integracyjnego w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Premier przypomniała, że rząd obok programów "500 plus" i "Mieszkanie plus", realizuje program Maluch plus, w ramach którego w tym roku wydanych zostanie ok. 500 mln zł na wsparcie inwestycji w żłobki. "Dzisiaj jesteśmy razem z maluchami, żeby o tym programie opowiedzieć" - powiedziała Szydło, dodając, że rodzina ma być bezpieczna, "rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może godnie żyć".

Jak zaznaczyła, temu właśnie służą działania rządu PiS.

"Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, które w tej chwili zaczynają przynosić tak dobre owoce, począwszy od +Rodziny 500 plus+ poprzez wspieranie rynku pracy, po podnoszenie minimalnych wynagrodzeń, poprzez właśnie takie projekty jak wspieranie inwestycji dla dzieci, mają służyć jednemu: w Polsce najważniejsza ma być rodzina. Dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują?" - powiedziała Szydło.

Premier powiedziała też, że pomoc z programu Rodzina 500 plus trafiła do prawie 4 mln dzieci, z których ponad 1 mln mieszka na Podkarpaciu. Na rodzinę w tym województwie zostało przeznaczonych średnio blisko 7 tys. zł w ramach tego programu. Programem 500 plus jest objętych 65 proc. dzieci z terenów wiejskich na Podkarpaciu. "To pokazuje skalę tego programu i jego rzeczywisty wymiar" - powiedziała szefowa rządu.

Szydło podkreśliła, że moda na rodzinę to najlepsza moda. "I nie zabraknie nam stalowej woli, żeby ją promować" - zadeklarowała w Stalowej Woli.

Z kolei minister Rafalska zapowiedziała, że w obecnym roku powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach, a "dofinansowanie będzie łącznie dotyczyło - i tych powstających i tych, które już istnieją - ponad 53 tys. miejsc".

"Mamy ten efekt, na który bardzo długo, bo ponad dziewięć miesięcy, czekaliśmy. Otóż w listopadzie okazało się, że porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej i ostatnio takie wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2011 r. A to są dopiero pierwsze te miesiące. Jestem przekonana, że będzie to trwały efekt" - powiedziała Rafalska.

Zaznaczyła, że rządowi zależy na tym, aby rodziło się w kraju coraz więcej dzieci, dlatego wprowadził programy, które pomagają samorządom tworzenie takich żłobków, jak ten w Stalowej Woli.

Minister zaznaczyła, że w minionych latach samorządy głównie inwestowały w infrastrukturę drogową, ale według niej, teraz "nastał czas inwestowania w wysokiej jakości usługi społeczne".

"Jeżeli chcemy zatrzymać młodych ludzi u siebie(…), żeby nie emigrowali zarobkowo, musimy tworzyć dobre warunki do zatrzymania tych rodzin poprzez oferowanie im wysokiej jakości usług w żłobkach, przedszkolach, dobrych usług i form spędzania wolnego czasu" - mówiła Rafalska.

W jej ocenie "mądra polityka rządu" i dobra sytuacja na rynku pracy tworzą dobre warunki "powstawania i rozwoju polskich rodzin".

Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny dziękował premier za dotację, którą samorząd otrzymał na budowę żłobka. Dodał, że w Stalowej Woli "jak "w soczewce widać to, co robi rząd".

Miejski Żłobek Integracyjny w Stalowej Woli może pomieścić 65 dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne. Koszt budowy to prawie 4,5 mln zł, z programu "Maluch plus" samorząd otrzymał dotację w wysokości 1,5 mln zł.

W budynku mieszczą się m.in. sypialnie, sale zajęć, sanitariaty i magazyny podręczne. Sąsiadujące ze sobą pomieszczenia są rozdzielone przesuwną ścianą systemową, a po połączeniu stworzą salę do uroczystości z udziałem rodziców na blisko 100 osób. Żłobek ma własną kuchnię, pralnię, suszarnię oraz zespół pomieszczeń administracyjnych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1040 m kw. (PAP)