Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski przypomniał podczas czwartkowej konferencji w Opolu, że od 1 stycznia 2017 r. stolicy woj. opolskiego przybędzie 12 sołectw i blisko 10 tys. mieszkańców.

"Zależy nam na tym, aby nowi mieszkańcy w mieście czuli się dobrze. Jestem przekonany, że rzetelna informacja o +nowym Opolu+ w tym pomoże" – podkreślił prezydent.

I choć - jego zdaniem - związane z tym procesem zmiany będą dotyczyć przede wszystkim spraw administracyjnych i samorządowych, które mogą być dla mieszkańca wręcz niedostrzegalne, pytań obywateli dotyczących m.in. oświaty czy wymiany dokumentów jest wiele.

W związku z tym opolski magistrat rozpoczął właśnie kampanię informacyjną. W jej ramach m.in. za pośrednictwem strony internetowej, mediów społecznościowych, a także wkładek informacyjnych do prasy regionalnej, plakatów czy ulotek przyszli opolanie będą mogli dowiedzieć się, czy i jakie zmiany czekają ich po nowym roku.

Większość tych informacji można znaleźć na stronie internetowej www.opolenowe.pl. Zostały one podzielone na 11 obszarów - od podziału terytorialnego miasta, przez edukację, usługi komunalne, budżet obywatelski, wymianę dokumentów, podatki i opłaty lokalne po politykę prorodzinną i senioralną, budżet miasta, transport publiczny, rolnictwo i ochronę środowiska. Według zapowiedzi, strona ma być regularnie aktualizowana.

W czwartek uruchomiona została także specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr 77 44 55 910 w godzinach pracy urzędu, będzie można spytać o ważne z punktu widzenia nowego mieszkańca Opola sprawy. Ze względu na to, że na terenach sołectw włączonych do tzw. nowego Opola mieszkają także przedstawiciele mniejszości niemieckiej, informacje na infolinii udzielane będą również w jęz. niemieckim.

Wśród dotychczas nurtujących mieszkańców tzw. nowego Opola kwestii wiele dotyczy edukacji i oświaty. "Szczególnie wśród nauczycieli pojawiało się sporo obaw, czy będziemy zamykać szkoły i zwalniać pracowników. Zapewniamy, że po nowym roku w funkcjonowaniu szkół w tych sołectwach nic się nie zmieni" - powiedziała rzeczniczka opolskiego magistratu Katarzyna Oborska-Marciniak.

Akcja informacyjna ma potrwać co najmniej do końca roku, a w razie potrzeby ma być kontynuowana na początku przyszłego roku.

Na mocy przyjętego przez rząd w lipcu rozporządzenia, od 1 stycznia 2017 r. powierzchnia Opola powiększy się o 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys. (do 128 tys.).

Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki. Będą to sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Zgodnie z przekazanymi w lipcu informacjami władz Opola, mieszkańcy przyłączanych do tego miasta terenów nie będą musieli m.in. wymieniać dowodów osobistych czy praw jazdy, choć konieczne będzie wypełnienie przez nich m.in. nowych deklaracji śmieciowych.

Istotną kwestią będą również zmiany nazw ulic – w przeciwnym razie w powiększonym Opolu część nazw powielałaby się. Miasto nie wie jeszcze, jak postąpi w tej kwestii; zadeklarowało, że chce najpierw rozmawiać na ten temat z mieszkańcami i ich reprezentantami. Zmieniany będzie także układ komunikacyjny.

Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin. M.in. we wtorek w budynku Sejmu protestowało w tej sprawie kilkudziesięciu mieszkańców podopolskiej gminy Dobrzeń Wielki. Decyzja rządu o powiększeniu Opola spotkała się także z krytyką PSL oraz samorządowców zasiadających w Komisji Wspólnej. Decyzję krytykuje też m.in. Mniejszość Niemiecka.

Prezydent Opola od dłuższego czasu deklaruje gotowość do rozmów z samorządowcami z włączanych do miasta terenów m.in. na temat potencjalnego wsparcia finansowego dla gmin, których budżety ucierpią na zmianie. W czwartek prezydent ponowił tę propozycję.(PAP)