Do uruchomionej w kwietniu sieci 16 stacji z 170 rowerami w poniedziałek dołączyło kolejnych 14 stacji, jeszcze w tym miesiącu mają przybyć kolejne. W sumie od sierpnia użytkownicy miejskich rowerów będą mieli do dyspozycji 37 stacji PRM z ponad 440 rowerami.

Siecią wypożyczalni rowerów zarządza firma Nextbike Polska. Obecnie wszystkie stacje w mieście są wyposażone w nowy system zabezpieczeń. Elektrozamki mają uprościć i przyspieszyć proces wynajmowania i oddawania rowerów. Nowe stacje mają ponadto ekrany dotykowe i terminale do płacenia za wypożyczenia za pomocą kart płatniczych. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Michał Dąbrowski z Nextbike Polska, do końca lipca w Poznaniu zamontowanych zostanie dodatkowych siedem stacji w kolejnych lokalizacjach wybranych w ramach konsultacji społecznych. Stanie w nich ponad 90 jednośladów.

Rowery miejskie w Poznaniu pojawiły się w kwietniu 2012 roku. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 23,8 tys. osób, które dokonały prawie 184 tys. wypożyczeń.

Po rozbudowie systemu, poznańska sieć rowerów miejskich należy do największych w Polsce. System w Warszawie liczy 3 tys. jednośladów, we Wrocławiu ponad 700, zaś w Białymstoku prawie pół tysiąca rowerów. (PAP)