„Obecni radni wojewódzcy otworzą listy w 4 okręgach: gliwickim, chorzowskim, katowickim i rybnickim. Wystawimy listy we wszystkich okręgach, natomiast te cztery są dla nas najmocniejsze i stawiamy sobie jako drużyna proste zadanie – musimy zdobyć tyle głosów, by zagwarantować te miejsca w sejmiku. Wszystko, co poza tym, będzie wartością dodaną. Największa odpowiedzialność spoczywa więc na tych 4 kandydatach, w tym na mnie” – powiedział Gorzelik, który otworzy listę w okręgu katowickim.

„Bardzo istotnym elementem naszego programu będzie kwestia transportu publicznego, w tym zwłaszcza kolejowego. Z niepokojem dostrzegamy, że idea, która wydawała się trafną i dobrą alternatywą dla Przewozów Regionalnych, czyli Koleje Śląskie, przerodziła się w kolejną agencję zatrudnienia PO” – dodał.

RAŚ chce też wystawić kandydatów do rad miejskich lub na prezydentów miast – samodzielnie lub we współpracy z lokalnymi komitetami. „Na pewno startujemy znacznie większą drużyną niż cztery lata temu, to świadczy o rozwoju naszego ruchu i środowiska. Będzie więcej list na szczeblu lokalnym, w niektórych miastach także koalicje czy wspólne komitety z lokalnymi ugrupowaniami, natomiast będziemy raczej sceptyczni wobec propozycji wyborczej współpracy z partiami ogólnopolskimi. Ostatnie cztery lata i poprzednie kadencje pokazały, że w regionie potrzebna jest stabilność i długofalowe myślenie, a to mogą zapewnić tylko ugrupowania lokalne i regionalne oraz politycy, którzy widzą swoje miejsce w regionie także za pięć i 10 lat” – mówił Gorzelik.

Własne listy RAŚ ma wystawić do rad miejskich lub powiatowych w: Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Świętochłowicach, zapewne także w Rybniku oraz powiatach rybnickim, tarnogórskim i gliwickim.

RAŚ wystawi też własnych kandydatów na prezydentów. W Rudzie Śląskiej będzie to przewodniczący klubu radnych ugrupowania w sejmiku Henryk Mercik, ubiegający się jednocześnie o mandat radnego wojewódzkiego, w Świętochłowicach - Janusz Dubiel, w Chorzowie - Jerzy Bogacki, a w Mysłowicach Sebastian Roncoszek.

Wcześniej Ruch Autonomii Śląska porozumiał się co do wspólnego startu w wyborach samorządowych z trzema organizacjami śląskimi. Są to: Związek Ślązaków, Przymierze Śląskie i Ślonsko Ferajna. Nie doszło natomiast do porozumienia ze Związkiem Górnośląskim, jedną z najsilniejszych śląskich organizacji regionalnych.

W 48-osobowym sejmiku woj. śląskiego Ruch Autonomii Śląska ma obecnie 4 radnych, PO - 22 radnych, SLD - 10, PiS - 9, Solidarna Polska - 1 i PSL - 1. Jeden mandat należy do usuniętego z PSL Władysława Serafina. (PAP)