Obie trasy zaprojektuje konsorcjum spółek WBP Zabrze i PxM - Projekt - Południe z Krakowa. Dokumentacja obwodnicy Koszalina i Sianowa ma kosztować 2,31 mln zł, obwodnicy Wałcza 1,45 mln zł.

Przetargi na te drogi GDDKiA ogłosiła we wrześniu br. Postępowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. O zamówienie projektu obwodnicy Koszalina i Sianowa ubiegało się 29 firm. O projekt obwodnicy Wałcza - 30.
Propozycje złożyły spółki z Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Włoch i Polski. Oferowane ceny za projekt obwodnicy Koszalina i Sianowa wahały się od 1,4 mln zł do 8,1 mln zł. Natomiast za projekt obwodnicy Wałcza od 1,1 mln zł do 7,5 mln zł.

Budowę obu tras zaplanowano na lata 2013 - 2015. Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu dróg ekspresowych S 6 (Szczecin - Gdańsk) i S 11 (Kołobrzeg - Pyrzowice) ma mieć długość 20, 65 km; Wałcza w ciągu DK 10 (Lubieszyn - Płońsk) 16,4 km. Koszt budowy pierwszej drogi GDDiKA oszacowała na 444 mln zł, drugiej na 524 mln zł.

Obie trasy mają omijać miasta od północy. Obwodnica Koszalina i Sianowa obejmuje dwie drogi ekspresowe, gdyż w według planów GDDiKA trasy S 6 i S 11 będą miały na pewnym odcinku wspólny przebieg.

Projekty obu obwodnic powinny powstać w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą. (PAP)

sibi/ je/