W tym roku po raz pierwszy głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego odbywa się w tym samym terminie w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumii. To część porozumienia metropolitalnego miast zrzeszonych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. W czterech miastach przyjęto wspólne terminy zgłoszeń i głosowań ws. budżetu obywatelskiego. Zadbano też o wspólną reklamę. Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek o północy i potrwa do 25 września do 23.59.

W tym roku w Gdańsku do głosowania zakwalifikowane zostały 254 projekty. Wielkość budżetu obywatelskiego w stolicy województwa na 2017 rok to 12,5 miliona złotych, w tym 10 mln zostanie przeznaczone na projekty dzielnicowe a 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Głosowanie odbywa się wyłącznie elektroniczne, jednorazowo, nie ma możliwości ponownego dostępu do systemu elektronicznego.

Głosować można samodzielnie przez internet lub w Punktach Konsultacyjnych, które znajdują się w wybranych szkołach, w większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Pełna lista Punktów Konsultacyjnych oraz projektów do głosowania na stronie: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Głosujący ma do dyspozycji pięć głosów na projekty dzielnicowe i jeden głos na projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy. Wszystkie pięć głosów można przekazać na wybrany projekt lub po jednym lub więcej głosów na projekty różne.

Gdynia na budżet obywatelski przeznaczyła ponad 4,3 mln zł (do tego dochodzi ponad 873 tys. zł, które nie zostały rozdysponowane w roku ubiegłym). Gdynianie mogą wybierać spośród 141 projektów. Głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego po raz pierwszy będzie powiązane z wyborem projektów w ramach konkursu „Przyjazna dzielnica", który koordynuje Centrum Aktywności Obywatelskiej. Na konkurs „Przyjazna dzielnica" przeznaczono 550 tys. zł. Szczegóły na stronie www.bo.gdynia.pl/.

W Sopocie budżet obywatelski wynosi 4 mln zł. Mieszkańcy mogą wybierać spośród zgłoszonych i pozytywnie zweryfikowanych 112 projektów. W Rumii na budżet obywatelski przeznaczono 1,5 mln zł (z tego 1,3 mln zł na projekty inwestycyjne, a reszta - na projekty prospołeczne). (PAP)