Trwa rozbiórka drugiej części trybun starego stadionu, w miejscu którego powstaje nowoczesny obiekt, który będzie spełniał standardy UEFA.

Kibice meczów piłkarskich, ale także np. widzowie koncertów mogą już bowiem korzystać z nowych trybun zbudowanych w ramach pierwszej części inwestycji. W sumie jest tam 7,7 tys. miejsc (na razie używanych może być 6,1 tys.).

Jak powiedział PAP w piątek Adam Popławski, prezes powołanej przez samorząd spółki z o.o. Stadion Miejski, która jest odpowiedzialna za inwestycję, w drugim etapie zbudowane zostaną trybuny na blisko 15 tys. miejsc (cały stadion ma pomieścić ok. 22,5 tys. widzów).

W tej części stadionu będzie też ok. 4 metrów kw. powierzchni administracyjno-biurowych i komercyjnych. W ramach tego etapu inwestycji powstanie też boczne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią i niewielki parking (duży parking został już wybudowany).

Według umowy z wykonawcą, hiszpańską firmą OHL, cały obiekt ma być gotowy do użytku w lipcu 2014 roku.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a cały stadion miejski w Białymstoku miał być gotowy w 2012 roku. W czerwcu 2011 roku miasto odstąpiło jednak od umowy z ówczesnym wykonawcą, polsko-francuskim konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach.

Sprawa trafiła do sądu (tam wciąż nie ma rozstrzygnięcia, miasto domaga się kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym - PAP), a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie, z udziałem firmy OHL. Zaproponowana przez nie cena - to prawie 206,5 mln zł netto.

Jednym ze źródeł finansowania budowy są fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.