"Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej liczby projektów. Ale to bardzo nas cieszy, bo sami o to zabiegaliśmy. Widać, że sprawdziły się zmiany rozdzielenia środków na poszczególne osiedla. Skorzystali na tym mieszkańcy mniejszych osiedli, którzy w poprzednich edycjach nie mieli siły przebicia. Mam nadzieję, że tak jak zawsze będą to pomysły, które zmienią nasze miasto w aspekcie wizerunkowym i polepszą jakość życia" – powiedziała podczas konferencji prasowej Zdanowska.

Łodzianie pobili własny rekord, który ustanowili w 2013 r. w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Łodzi, kiedy zgłosili ponad 900 pomysłów inwestycji.

Przyjmowanie aplikacji zakończyło się w środę o północy, ale jak zaznaczył dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński ich liczba może się zwiększyć, bo część wniosków może dotrzeć pocztą.

Dodał, że w tym roku łodzianie złożyli dwa razy więcej projektów niż w ubiegłym, a blisko 300 z nich wpłynęło w ostatnim dniu między godz. 16, a północą. Swoje propozycje inwestycji zgłosili mieszkańcy wszystkich 36 łódzkich osiedli.

Rekordowa liczba aplikacji to efekt m.in. maratonu pisania wniosków do budżetu obywatelskiego, który odbył się w Łodzi w ubiegłym i w tym tygodniu, m.in. w Planetarium EC1.

Wkrótce w urzędzie rozpocznie się weryfikacja aplikacji pod względem formalnym. 26 lipca zostanie ogłoszona lista zakwalifikowanych propozycji, na które mieszkańcy Łodzi będą głosować od 10 września do 9 października. Lista inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2017 roku zostanie ogłoszona w październiku.

Na zrealizowanie zwycięskich projektów mieszkańców w 2017 r. przeznaczono 40 mln zł. Ta pula została podzielona na odpowiednie kwoty w zależności od liczby osób zamieszkujących osiedla. Mieszkańcy mogli też zgłaszać propozycje inwestycji „ogólnołódzkich”.

To IV edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. Przed rokiem łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrali 87 - m.in. związane z rewitalizacją Parku Julianowskiego, odnową Stawów Jana i Stawów Stefańskiego, rewitalizacją Uroczyska Lublinek czy poprawą komfortu zwiedzania łódzkiego ZOO. W sumie w ramach budżetu obywatelskiego w Łodzi zrealizowano 262 projekty. (PAP)