Postanowienie o przeprowadzeniu referendum ws. odwołania burmistrza Pionek, Romualda Zawodnika wydał w czwartek sędzia komisarz wyborczy - poinformowała dyr. delegatury w Radomiu Krajowego Biura Wyborczego Elżbieta Białkowska. Termin referendum wyznaczono na 18 marca.

Organizatorzy referendum zebrali w sumie 2815 podpisów, z czego 271 zostało odrzuconych ze względu na nieprawidłowości, m.in. związane z udzieleniem poparcia przez osoby nie mające w Pionkach prawa wyborczego lub z powodu podania wadliwego numeru PESEL. „Pozostałe 2544 podpisy wystarczyły jednak, by wniosek mógł być rozpatrzony. Należało bowiem zebrać co najmniej 1560 ważnych podpisów” - poinformowała Białkowska.

Z wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców Pionek, którzy mają zastrzeżenia do pracy obecnego burmistrza. Zarzucają mu m.in. szkodliwe działania na rzecz miasta, obsadzanie urzędowych stanowisk bez konkursów i błędne decyzje inwestycyjne.

Zawodnik ma już na swoim koncie jedno referendum. Zorganizowano je w 2008 r. Zostało ono wówczas uznane za nieważne, ze względu na zbyt niską frekwencję. Ostatecznie Zawodnik przestał być burmistrzem w 2009 r. Wcześniej radni podjęli uchwałę o wygaszeniu jego mandatu, gdy wyszło na jaw, że burmistrz Pionek jest udziałowcem i prezesem prywatnej firmy, co było niezgodne z zapisami ustawy o samorządzie.

Zawodnik został ponownie wybrany na burmistrza Pionek w 2014 r. W II turze wyborów pokonał swojego poprzednika Marka Janeczka, uzyskując poparcie 54,65 proc.

W sierpniu 2016 r. po raz kolejny pojawiła się inicjatywa odwołania Zawodnika. Do przeprowadzenia referendum jednak nie doszło ze względu na za małą - o 25 - liczbę ważnych podpisów złożonych pod wnioskiem. (PAP)