Radomianie mogą składać propozycje do budżetu obywatelskiego drogą elektroniczną lub osobiście w jednym z wielu wyznaczonych w tym celu miejscach, m.in. w magistracie, biurze Rady Miejskiej, Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w mobilnych punktach zorganizowanych w radomskich galeriach handlowych i hipermarketach. Jedną ze zmian wprowadzonych w tym roku jest zakaz prowadzenia agitacji w pobliżu urn.

Nowością w budżecie obywatelskim na 2019 r. jest wydzielenie tzw. obszaru instytucjonalnego. "Będą do niego trafiać wyłącznie projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli" - poinformował dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński.

Zdaniem wielu radomian tego typu instytucjom łatwej było - niż np. stowarzyszeniom - zebrać głosy na swoje pomysły. Stąd decyzja o wydzieleniu obszaru instytucjonalnego. Teraz tego rodzaju projekty będą ubiegać się o pieniądze z osobnej puli 600 tys. zł.

Podobnie jak dotychczas będzie funkcjonował natomiast obszar ogólnomiejski (1,2 mln zł), do którego trafiają największe projekty oraz pięć obszarów lokalnych (po 600 tys. zł).

Weryfikacja złożonych wniosków potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca. Do 31 lipca mają być ogłoszone zwycięskie projekty.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach była o 600 tys. zł wyższa.

Tegoroczny budżet obywatelski został podzielony na 18 projektów. Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów mieszkańców otrzymała idea przeprowadzenia oprysków parków przeciw komarom i kleszczom. Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną także: przejazdy osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne oraz zakup karetki pogotowia z nowoczesnym wyposażeniem.

W centrum Radomia stanie też 17 obiektów małej architektury, wykonanych z mosiądzu lub brązu, przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom.

W ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego powstanie całoroczne lodowisko, wybudowane zostaną boiska i siłownie na świeżym powietrzu. (PAP)