W ostatnich dniach z ubiegania się o ten urząd zrezygnowała radna Małgorzata Jantos, która napisała na swoim blogu, że bez znaczącego poparcia i w atmosferze deprecjonowania jej osoby i dokonań, start w partyjnych prawyborach nie ma sensu. Jak podkreśliła jej wycofanie się nie wynika ze strachu przed przegraną. „Ciągle otrzymywałam przez media sygnały, płynące chyba z szeregów partyjnych, że nie jestem dość dobrym kandydatem” - powiedziała PAP Jantos.

Do partyjnych prawyborów nie stanie też namawiany przez partię były prezydent Krakowa, poseł PO Józef Lassota, który początkowo się zgodził, a potem wycofał się tłumacząc to stanem zdrowia.

"Martę Patenę poparło osiem kół PO. Skoro innych kandydatów nie ma, nie będzie głosowania w prawyborach. Będę rozmawiał jeszcze z Martą Pateną o jej starcie. Będzie jedyną kobietą w gronie kandydatów i to może być atutem" – powiedział w czwartek PAP przewodniczący PO w Krakowie i w Małopolsce Grzegorz Lipiec.

Tymczasem niezależny kandydat na prezydenta Krakowa (dawniej członek PO) radny Sławomir Ptaszkiewicz wystosował apel do wyborców Platformy Obywatelskiej. Pisze w nim, że chce być, „a właściwie już jest naturalnym kandydatem tej części wyborców PO, która nigdy nie przestała wierzyć w sens słowa Obywatelska” i przekonuje, że „obywatelskie i niezależne zaangażowanie może i powinno rozpoczynać się poza skostniałymi strukturami partyjnymi”. W jego ocenie, kiedy z zaszczytu kandydowania rezygnują kolejne osoby z PO, oznacza to ”głęboki kryzys zaufania samych działaczy, którzy przestają się utożsamiać z własną partią”. Lipiec powiedział PAP, że "kryzysu zaufania nie czuje".

Do tej pory chęć kandydowania na prezydenta Krakowa ogłosili oficjalnie: urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, Ptaszkiewicz, poseł Łukasz Gibała (opuszcza Twój Ruch, chce być kandydatem niezależnym) oraz Tomasz Leśniak z Komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom.

Nie wiadomo, czy w wyborach wystartuje lider Polski Razem Jarosław Gowin, ani kogo wystawi PiS. Jak powiedział w czwartek PAP szef okręgu krakowskiego PiS Andrzej Adamczyk, partia pod koniec sierpnia ogłosi, kto będzie jej kandydatem na prezydenta Krakowa. (PAP)